Skwer czeka już tylko na figurę oraz ławeczki

Czytaj dalej
Fot. arch. urzędu miasta
Jakub Nowak

Skwer czeka już tylko na figurę oraz ławeczki

Jakub Nowak

Dobiega końca przebudowa skweru przy ulicy Okrężnej w Nowej Soli. Miejsce zostało już „zazielenione”, miasto czeka jeszcze na figurę do patio i ławki.

- A ładnie tutaj, ładnie - komentuje pani Paulina, spoglądając na odnowiony teren w okolicach ulicy Zielonogórskiej oraz Okrężnej. Nowosolanka lubi chodzić na długie spacery ze swoim dzieckiem, które wozi jeszcze w wózku. - Najczęściej to oczywiście do Parku Krasnala jeździmy. Tutaj chodzę rzadko, miałam jednak do załatwienia pewną rzecz w okolicy. Może teraz wpadać tu będziemy częściej? - śmieje się kobieta, przyglądając się nowemu skwerowi. - Tylko ławek widać, że brakuje, moim zdaniem muszą koniecznie być, jeśli ludzie mają tu odpoczywać - zaznacza.

- Ławki oczywiście będą - uspokaja z kolei rzecznik nowosolskiego magistratu, Ewa Batko, która opowiada nam o szczegółach całej inwestycji. Jak podkreśla, jest już ona praktycznie na ukończeniu. - Ostatnim elementem przebudowy, będzie zamontowanie ozdobnej figury oraz elementów małej architektury w patio skweru. Chodzi właśnie o ławki czy kosze na śmieci - tłumaczy pani rzecznik.

Ostatnim elementem przebudowy, będzie zamontowanie ozdobnej figury oraz elementów małej architektury w patio skweru

A my przypomnijmy, że teren był przebudowywany od ubiegłego roku, zaraz po tym, gdy rozebrano tzw. starą lokomotywownię. W tym roku na przebudowę przeznaczono ok. 95 tys. zł z budżetu. Warto zaznaczyć, największą atrakcją tego miejsca ma być... zieleń. Bramy, które znajdziemy na nowych ścieżkach wykonane zostały właśnie z roślinności.

Co konkretnie jest więc nasadzane? Miasto zakupiło m.in. 340 grabów pospolitych o wysokości od 175 do 200 cm, na miejscu jest także dziewięć tzw. drzew alejowych. Główną atrakcją ma być wspomniane już przez panią rzecznik przytulne i zaciszne patio z figurą ogrodową, która zostanie osadzona na specjalnym postumencie.

Na terenie skweru nie zabraknie również oświetlenia, a sama figura prawdopodobnie doczeka się iluminacji. Poza wspomnianymi grabami na miejscu nasadzono również ponad 600 sztuk bylin i krzewów. Ważną rzeczą dla odwiedzających jest także to, że okolica nowego skweru, w ramach przeprowadzonych wcześniej prac, doczekała się nowych miejsc parkingowych. Powstały wzdłuż ul. Okrężnej.

- Teren poprzemysłowy zyskał nowy, piękny wygląd - komentuje E. Batko, przypominając na koniec, że w ramach prac odrestaurowano także sam mur zewnętrzny, od strony ul. Zielonogórskiej, a także wyburzono szpecącą okolicę trafostację.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.