Skwer przy kościele to teraz ozdoba całego centrum miasta

Czytaj dalej
Fot. Artur Szymczak
Artur Szymczak

Skwer przy kościele to teraz ozdoba całego centrum miasta

Artur Szymczak

Kończy się remont skwerku przy kolegiacie w centrum Strzelec Krajeńskich. Powstały nowe chodniki, fontanna i ławki. Już jest dużo zieleni, a przybędą jeszcze zioła i lawenda.

Prace na skwerku przy kościele zaczęły się dwa lata temu. Dziś zmierzają ku końcowi. Teraz to miejsce zdecydowanie poprawia wygląd okolic świątyni, a także wejścia do niej. - Było to potrzebne i teraz jest naprawdę bardzo ładnie. Są nowe rabaty, drzewka, wodotrysk, no i chodniki. Przed naszym kościołem jest teraz pięknie! - zachwyca się Gerda Łakomiak, mieszkanka Strzelec. Jej mąż Edmund Łakomiak jest podobnego zdania. - Mamy kolejne piękne miejsce w naszym mieście. Po drugiej stronie ul. Chrobrego jest ładny Rynek i to wszystko świetnie się ze sobą komponuje - mówi.

Dlaczego tak długo trwa modernizacja skwerku? Podczas prac ziemnych odkryto średniowieczny cmentarz. Roboty zostały wstrzymane, żeby swoje prace mogli wykonać archeolodzy. - Dlatego pierwszy etap zakończył się w roku 2015. Wtedy powstały chodniki, ławki i fontanna. W tym roku zagospodarowaliśmy tereny zielone - wyjaśnia burmistrz Mateusz Feder.

Zmiany przy kościele są widoczne gołym okiem i wprawiają mieszkańców w zachwyt oraz dumę. - Z efektów jestem bardzo zadowolona. Przedtem było tutaj brzydko, a teraz mamy naprawdę piękne miejsce - mówi pani Agnieszka.

Są też mieszkańcy, którzy mają do skwerku zastrzeżenia. - Wokół tej fontanny powinna być barierka, bo kiedyś będzie jakaś katastrofa - mówi niezadowolony pan Andrzej ze Strzelec Krajeńskich. Jednak nie jest to takie proste. - Na to nie zgodził się konserwator zabytków - wyjaśnia burmistrz. Dodajmy, że niecka nie jest głęboka.

Nie jest to jednak koniec prac z zielenią. Na dwóch cypelkach przy ul. Chrobrego będą nasadzone zioła i lawenda. - Myślę, że całość będzie zakończona na początku czerwca - dodaje Feder. Władze miasta rozmawiają jeszcze z proboszczem, bo z tyłu kościoła też ma powstać chodnik, łącznie z terenem zielonym. - Planujemy to w tym roku lub przyszłym. Ale koszty leżałyby po stronie parafii - tłumaczy burmistrz. Cała inwestycja pochłonęła ponad 500 tys. zł z budżetu miasta.

Wokół skwerku

Pomysł
Skwer ma nawiązywać do wyjątkowego średniowiecznego układu w mieście. - Stąd też inspiracja kościołem i zrobienie czegoś na wzór wirydarzu. W średniowiecznych wirydarzach pośrodku zawsze znajdowało się ujęcie wodne. Zaplanowaliśmy też charakterystyczne nasadzenia: bukszpan, kwitnące rośliny i ogród ziołowy, leczniczy - mówi Emilia Linkowska - Tudor,
architekt krajobrazu.

Cmentarzysko
Po odkryciu nekropolii okazało się, że spoczęło w niej 100 osób. Szczątki nadal są badane w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Artur Szymczak

Sprawy i problemy ludzkie to "coś" co interesuje mnie najbardziej. Dlatego najczęściej taką tematykę poruszam w tym co opisuję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.