Tomasz Rusek

Skwierzyna: miasto planuje dwie wielkie inwestycje. Za miliony!

Niedawno burmistrz Lesław Hołownia (z lewej) spotkał się z przedstawicielami wojsk armii Stanów Zjednoczonych. Jednym z tematów spotkania była właśnie Fot. www.skwierzyna.pl Niedawno burmistrz Lesław Hołownia (z lewej) spotkał się z przedstawicielami wojsk armii Stanów Zjednoczonych. Jednym z tematów spotkania była właśnie budowa nowej drogi
Tomasz Rusek

To na razie wielkie plany: władze Skwierzyny chcą zbudować halę widowiskowo - sportową oraz drogę gminną, która ma służyć m.in. armii USA w transporcie ciężkiego sprzętu. Czytelnicy są za. Tylko skąd na to wziąć pieniądze?

To mają być jedne z najważniejszych inwestycji, jakie czekają gminę w najbliższych latach. I już wiemy, że są trafione, ponieważ mieszkańcy Skwierzyny na naszym facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny niemal jednogłośnie pochwalili oba pomysły.
Radek Czajka napisał w swoim komentarzu: - Korzystałbym z tej drogi.
Ewelina Szałaśna-Pokolenko dodała: - Hala sportowa trzy razy tak.
Grażyna Jakubowska skomentowała w podobnym tonie: - Hala sportowa jak najbardziej potrzebna.
A pan Adam (nazwisko do wiadomości redakcji) napisał do nas, że „każdy metr nowej drogi jest potrzeby, a wyprowadzenie ciężkich maszyn wojskowych z ulic w centrum to potrzebne rozwiązanie”.

Potrzeba milionów

Co dokładnie planują władze Skwierzyny? Zapytaliśmy o to burmistrza Lesława Hołownię. Najpierw o halę. Wyjaśnił, że obiekt ma stanąć na terenie Zespołu Edukacyjnego. Budynek ma mieć wymiary ok. 36 metrów na 45 metrów, będzie posiadał „niezbędne zaplecze sanitarne i techniczne”. - Część sportowa będzie parterowa, część zaplecza ma mieć dwie kondygnacje - dodaje L. Hołownia.
Sam parkiet ma mierzyć 44 na 25 metrów. Obok będzie widownia na 260 miejsc. Oczywiście w planie jest wszystko, co niezbędne w tym m.in.: szatnie, łazienki dla sportowców, pokój nauczyciela/trenera, pomieszczenie pierwszej pomocy, magazyn na sprzęt sportowy,
sala dla osób niepełnosprawnych, toaleta dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenie gospodarcze oraz wentylatornia. - Chcemy, żeby hala stanowiła centrum integracji mieszkańców z żołnierzami US Army stacjonującymi w Skwierzynie. Widzimy tu wspólne imprezy sportowe, kulturalne, spotkania, wystawy. Dziś nasze miasto nie ma obiektu o takiej powierzchni, który mógłby spełnić ten cel - dodaje L. Hołownia.
Już wiadomo, że tanio jednak nie będzie. Koszty inwestycji mogą wynieść nawet 6,5 mln zł. Jedną trzecią pieniędzy gmina chciałaby zdobyć z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Urząd wystąpi o wsparcie w 2021 r.

To kwestia obronna

Sprawa nowej drogi wygląda tak: władze Skwierzyny chciałby wytyczyć trasę w południowej części miasta, tuż za jednostką wojskową, wzdłuż istniejących garaży i ogródków działkowych. - Droga będzie bezpośrednim dostępem do rampy na dworcu PKP i do drogi ekspresowej S3, co w znacznym stopniu ułatwi transport ciężkiego sprzętu wojskowego Armii USA. Dziś ten transport odbywa się po wąskich jezdniach miasta, co bardzo utrudnia życie mieszkańcom. Chcemy wystąpić do Ministerstwa Obrony Narodowej o wpisanie tej inwestycji do kategorii dróg o charakterze obronnym i starać się o 100 proc. potrzebnych pieniędzy na budowę - mówi L. Hołownia. Wstępne szacunki mówią, że będzie potrzeba na ten cel około 8 mln zł (to koszt zbudowania drogi o nawierzchni bitumicznej, szerokości 7 metrów wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową oraz z częściową przebudowa ul. Kolejowej).
Nie wiadomo na dziś, kiedy nowa droga może być oddana do użytku.
Przypomnijmy: już w lutym L. Hołownia spotkał się z przedstawicielami US Army i przedstawił im koncepcję i plany budowy drogi. „Dzięki budowie obwodnicy znacznie poprawią się warunki i bezpieczeństwo mieszkańców Skwierzyny, a także pojazdów poruszających się po drogach gminnych. Przedstawiciele armii amerykańskiej przyjęli z aprobatą pomysł budowy nowej drogi i obiecali pomoc i wsparcie inicjatywy burmistrza Skwierzyny” - czytamy w urzędowym komunikacie, który powstał po tym spotkaniu.

ZOBACZ TEŻ:
Wielka galeria zdjęć Skwierzyny z lotu ptaka. Tak miasto prezentuje się z góry [GALERIA]

Tomasz Rusek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.