Śląskie pałace i ich mieszkańcy. Pancerny graf z Kamienia Śląskiego

Czytaj dalej
Marek Gaworski

Śląskie pałace i ich mieszkańcy. Pancerny graf z Kamienia Śląskiego

Marek Gaworski

Strachwitzowie to rodzina bardzo dobrze znana zarówno na Opolszczyźnie, jak i na Górnym Śląsku. Również pałac w Kamieniu Śląskim znany jest mieszkańcom Śląska.

Wiele osób odwiedza go co roku z okazji uroczystości poświęconych upamiętnieniu św. Jacka Odrowąża. Jednak niewiele osób spoza Górnego Śląska wie, że urodził się tutaj również człowiek, który zdobył sobie uznanie Niemców w czasie I, a przede wszystkim w czasie II wojny światowej jako tzw. „Panzergraf”. Przydomek sugeruje, że hrabia zyskał sławę walcząc w czołgach. I jest to prawdą...

Hrabia Hyacinth Strachwitz życie prywatne wiódł kilka kilometrów od Kamienia Śląskiego - we wsi Siedlec. Jest to mała miejscowość znajdującą się przy drodze z Ligoty Wielkiej do Izbicka, która istniała już przed 1302 rokiem. Jest wielce prawdopodobne, że wcześniej istniała tu osada o nazwie Paluszowice, która mogła zostać zniszczona w trakcie wojny trzydziestoletniej przez wojska von Mannsfelda.

Według czeskich historyków, Siedlec był siedzibą Kiczków z Dolnej, a pierwszym znanym właścicielem wsi był w 1361 roku Egyda Kiczka. Siedlec był później także siedzibą rodziny rycerskiej Czaiko. W 1454 roku wspomniany rycerz sprzedał majątki koło Lublińca i Dobrodzienia Wenckowi z Gwoździan, a w 1469 roku był wymieniony pośród rycerstwa księstwa strzeleckiego. Jest niemal pewne, że musiał wtedy istnieć w Siedlcu zamek, w którym mieszkały wymienione rody rycerskie. Dwór, zbudowany prawdopodobnie około 1685 roku, był początkowo własnością Jana Kochtitzkiego (zmarł w 1694 roku), a następnie rodziny hrabiego von Larisch z Kamienia Śląskiego, jednakże później przeszedł on w ręce rodziny von Strachwitz.

Od XIX wieku należał do hrabiego Elsner von Gronow - właściciela pobliskich Kalinowic. Był to prosty budynek w kształcie prostokąta o dwutraktowym układzie wnętrz. W części południowej znajdowały się sklepienia krzyżowe, a w północnej kolebkowe. W centralnej części umieszczona została wieża zakończona półokrągłą kopułą. W niej znajdowało się główne wejście do budynku.

W 1864 roku Siedlec dzielił się na majątek rycerski oraz właściwą wieś, która do 1799 r. należała do baronowej von Larisch. Ta przekazała ją w spadku rodzinie von Strachwitz.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Gaworski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.