Słubice i Frankfurt chcą żyć jeszcze bliżej siebie

Czytaj dalej
Renata Hryniewicz

Słubice i Frankfurt chcą żyć jeszcze bliżej siebie

Renata Hryniewicz

Powstanie wspólne forum sportu, spacery, wycieczki rowerowe i rejsy statkiem po Odrze, a nawet... akademik na Woodstocku

Kształcenie, kultura, turystyka, sport - w tych dziedzinach już od soboty 1 kwietnia przez kolejne 33 miesiące Słubice i Frankfurt będą wspólnie realizowały plany dwumiasta.

Europejskie miasto

„Europejskie modelowe miasto współpracy transgranicznej Fran - kfurt nad Odrą & Słubice” - taką nazwę nosi nowy projekt dwumiasta, na realizację którego unijne dofinansowanie wynosi prawie 1,2 mln euro.

Żeby przedstawić nowy projekt, władze obu miast i zaproszeni goście spotkali się wczoraj w Domu Bolfrasa we Frankfurcie. - Dziś inauguracja projektu, nowa jakość, nowe kierunki, nowe środki unijne i 33 miesiące dobrej inwestycji w dwumiasto - rozpoczął spotkanie Tomasz Ciszewicz, burmistrz Słubic.

- Chcemy rozwinąć całe dwumiasto w różnych dziedzinach, ale większość z nich na bazie, którą już utworzyliśmy: linia autobusowa, systemy ciepłownicze, wspólne szkoły, wspólne święta, nowe działania w turystyce - mówił Martin Wilke, burmistrz Frankfurtu. - Najważniejsze jednak jest zachęcenie większej ilości mieszkańców obu miast do włączenia się w działania i integrację. Myślimy o różnych działaniach, żeby to rozwinąć. To, że znów dostaliśmy na te cele dofinansowanie, dowodzi, że nam zaufano - dodał Martin Wilke.

Jakie plany?

Jarmark bożonarodzeniowy, pikniki dla organizacji pozarządowych, międzynarodowy dzień dziecka, kolonie dla dzieci, Dzień Europy - to tylko niektóre z planów dwumiasta. Ma też powstać grupa robocza do kształcenia, turystyki i marketingu turystycznego, a także ds. sportu. Powstanie Słubicko- Frankfurckie Forum Sportu. W ramach pilotażowych projektów będą spacery po dwu - mieście, wycieczki rowerowe i rejsy statkiem po Odrze dla mieszkańców.

Planowane są spotkania na temat polsko- niemieckich różnic strukturalnych, prawnych i kulturowych. Urzędnicy z obu miast będą uczyć się języka sąsiada. Dwumiasto, a dokładnie studenci zaprezentują się po raz kolejny na Przystanku Woodstock. - Tym razem zrobimy mały akademik. Rozstawimy namiot i „zbudujemy” pokoiki, w których młodzież woodstockowa będzie mogła porozmawiać ze studentami, bo to przecież też potencjalni studenci naszych uczelni, czy to Viadriny we Frankfurcie czy też Collegium Polonicum w Słubicach - mówiła na inauguracji Michel Grin, rzeczniczka prasowa Viadriny.

Parę dni temu na Kongresie Badań Niemieckich nad Polską dyrektor Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce, prof. Dagmara Jajeśniak - Qast, mówiła nam o tym, że Berlin to już prawie polskie miasto. Słubice i Frankfurt nad Odrą chcą być dwumiastem wspólnym dla Polski i Niemiec.

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.