Słubice: Także u nas był chory na świńską grypę

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Jakub Pikulik

Słubice: Także u nas był chory na świńską grypę

Jakub Pikulik

Plotki o tym, że wykryto tu przypadek świńskiej grypy, pojawiły się pod koniec zeszłego tygodnia. Na mieszkańców padł strach...

Mówiło się, że zarażona tą chorobą osoba leży w słubickim szpitalu. Sprawdziliśmy ten sygnał. Okazało się, że szpitalu nie przebywał żaden pacjent, który byłby zarażony wirusem AH1N1.

Sprawdziliśmy też, czy sygnały o występowaniu w mieście tej choroby ma sanepid w Słubicach, który odnotowuje wszystkie tego typu przypadki z powiatu. Okazało się, że w świńska grypa rzeczywiście dotarła do Słubic, ale osoba, której dotknęła wcale nie trafiła do szpitala. - Faktycznie odnotowaliśmy jeden przypadek osoby, która była zarażona tym wirusem - potwierdza Jadwiga Caban-Korbach, dyrektor słubickiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Zachorowała kobieta w średnim wieku

- Chorobę wykryto u niej w czasie rutynowych badań w ramach programu nadzoru nad grypą. Program powstał po to, żeby wiedzieć, jakie szczepy wirusa grypy krążą w naszym środowisku, jak im przeciwdziałać i jakie szczepionki tworzyć. Badanie przeprowadzał lekarz rodzinny. Kobieta była w dobrym stanie zdrowia, nie cierpiała na żadne inne dolegliwości, więc była leczona w domu - mówi J. Caban-Korbas. Chorobę wykryto u niej około dwóch tygodni temu. Kobieta przeszła już terapię i wróciła do zdrowia. - Życiu kobiety nie zagrażało niebezpieczeństwo, rokowania były dobre od samego początku - mówi J. Caban-Korbas.

Zdaniem sanepidu, w tym roku zwykła grypa oszczędza mieszkańców powiatu.

Od 1 stycznia do 7 lutego w powiecie odnotowano 21 przypadków grypy (w tym jeden tzw. świńskiej). Na grypę zachorowało 19 osób w wieku od 15 do 64 lat i dwie osoby w wieku powyżej 65 lat. - Sytuacja jest dobra - uspokaja szefowa powiatowego sanepidu.

Pierwszy w woj. lubuskim przypadek śmierci z powodu świńskiej grypy był w niedzielę w szpitalu w Nowej Soli.
Pixabay Pierwszy w woj. lubuskim przypadek śmierci z powodu świńskiej grypy był w niedzielę w szpitalu w Nowej Soli.

Lekarze i sanepid uspokajają, że nie ma mowy o epidemii

Specjaliści doradzają również, jak postępować, żeby uniknąć zarażenie wirusem AH1N1. Aby ustrzec się przed tą chorobą, należy postępować tak samo jak w przypadku „zwykłej”, sezonowej grypy. Najwięcej zależy od trzymania się zasad higieny.

Należy też unikać przebywania w tłocznych miejscach, warto też rozważyć zaszczepienie się przed grypą. Nie należy też ignorować pierwszych objawów przeziębienia. W przypadku wystąpienia gorszego samopoczucia należy zwrócić się do lekarza. Lek przeciwwirusowy w przypadku zarażenia wirusem AH1N1 należy podać w ciągu 48 godzin od zakażenia.

Jakub Pikulik

Dziennikarzem "Gazety Lubuskiej" jestem od 2008 r. Niemal od początku moja praca w GL związana jest z działem internetowym. To obecnie najbardziej dynamicznie zmieniająca się dziedzina pracy dziennikarza. Zajmuję się sprawami całego regionu. Poruszam tematy społeczne, ekonomiczne i inne. Często przygotowuję materiały kryminalne, informacje dotyczące wypadków i głośnych akcji lubuskiej policji. Zajmuję się również sprawami dotyczącymi Kostrzyna nad Odrą i całego powiatu gorzowskiego.


A prywatnie? Mieszkam w podgorzowskiej Kłodawie. Interesuję się historią regionu. Uwielbiam górskie wycieczki piesze i rowerowe. Od kilku lat pasjonuję się też strzelectwem sportowym. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.