Służba w straży pożarnej to dla mnie spełnienie marzeń!

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Służba w straży pożarnej to dla mnie spełnienie marzeń!

Małgorzata Trzcionkowska

W piątek, 18 grudnia strażacy z Żagania obchodzili swoje święto. - Cieszę się, że przy okazji podsumowania raku mogłem przyznać nagrody - stwierdza starszy kapitan Marek Ławrecki, komendant powiatowy PSP. Nagrody wynosiły średnio po ok. 300 zł i strażacy nie ukrywali zadowolenia.

Najmilszym punktem uroczystości było złożenie ślubowania przez młodego strażaka Bartosza Żaka z Konina Żagańskiego.
- Mam 23 lata - opowiada B. Żak. - Od pięciu lat służyłem w Ochotniczej Straży Pożarnej i byłem już na wielu akcjach. Ale marzyłem o służbie zawodowej. Udało mi się rozpocząć pracę w PSP marcu tego roku. To było dla mnie wielkie wyróżnienie i spełnienie życiowej szansy. Ale najpierw musiałem przejść szkolenie, po którym dopiero mogłem zacząć pracować w jednostce.
Pan Bartosz już uczestniczył w pierwszej, poważnej akcji. Wraz z kolegami gasił pożar domu w Małomicach. Przypomnijmy, że w kamienicy przy ul. Curie Skłodowskiej ogień wybuchł w listopadzie 2015 roku. Sześć rodzin straciło dobytek, a część dach nad głową.

W akcji gaśniczej brało udział kilkanaście zastępów straży pożarnej, w tym trzy wozy z wysięgnikami. Wodę czerpano z zalewu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ale skala pożaru i trudność akcji robiły bardzo duże wrażenie.
- Tak właśnie wyobrażałem sobie służbę - podkreśla B. Żak. - Jestem bardzo szczęśliwy, że zostałem zawodowym strażakiem. To dla mnie spełnienie marzeń. A co będzie dalej? Zobaczymy. Jestem strażakiem - ratownikiem i chcę najlepiej jak potrafię wykonywać swój zawód.

B. Żak złożył uroczyste ślubowanie, które podpisał wraz komendantem powiatowym. Piątkowa uroczystość była też okazją do awansów na wyższe stopnie. Stopień starszego ogniomistrza otrzymał ogniomistrz Krzysztof Piasecki. Stopnie starszego sekcyjnego dostali sekcyjni: Daniel Orman i Damian Erdman. Na stanowisko zastępcy dowódcy zmiany został mianowany młodszy aspirant Mariusz Kaczyński. Dowódcą zastępu został mł. asp. Adam Kłysz.

W piątek 23-letni strażak Bartosz Żak złożył uroczyste ślubowanie. Zaznacza, że praca w jednostce ratowniczo gaśniczej jest dla niego spełnieniem marzeń.
Małgorzata Trzcionkowska W piątek 23-letni strażak Bartosz Żak złożył uroczyste ślubowanie. Zaznacza, że praca w jednostce ratowniczo gaśniczej jest dla niego spełnieniem marzeń. Wcześniej służył w OSP Konin Żagański.

Na stanowisko starszego ratownika kierowcy komendant mianował młodszych ogniomistrzów Mariusza Wysoczana i Radosława Radulskiego. Stanowisko starszego ratownika otrzymał starszy sekcyjny Tomasz Ciućmański. Operatorem sprzętu specjalnego zostali młodsi ogniomistrzowie Grzegorz Kasztel i Piotr Strugała. To nie wszystkie awanse. Część strażaków otrzymała je w komendzie wojewódzkiej PSP.

Wraz z komendantem życzenia strażakom składał starosta Henryk Janowicz i przewodniczący rady Mirosław Gąsik. Obaj podkreślali, że to służba, która od lat cieszy się największym zaufaniem mieszkańców powiatu. A strażacy jeszcze nigdy nie zawiedli i zawsze byli w miejscach, w których byli potrzebni. - Dziękuję rodzinom strażaków za cierpliwość - stwierdził M. Ławrecki. - Bo bardzo często mężowie i ojcowie są wzywani do pracy. Również w Święta Bożego Narodzenia będziemy czuwać.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.