Śmiech to zdrowie, ale trzeba umieć się śmiać

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Śmiech to zdrowie, ale trzeba umieć się śmiać

Eliza Gniewek-Juszczak

We wtorek w Nowym Miasteczku odbędą się jedyne w powiecie nowosolskim, a może i w całym województwie, zajęcia z jogi śmiechu. Kurs ukończyła już Henryka Chmurska

Skąd miała Pani pomysł na takie zajęcia dla seniorów?
Informacja na temat jogi śmiechu sama mi wpadła jak tylko założyłam profil na facebooku. Wysłałam pytanie, czy można skorzystać z takiego szkolenia. Zależało mi na tym. Jestem na emeryturze. Pomyślałam, że warto poszukać nowej drogi w życiu. Na kurs instruktorski pojechałam z koleżanką Mariolą Włodarczak. Szybko okazało się jak duża jest poprawa samopoczucia. Zaczęłam rozmawiać z seniorkami. Też się tym zainteresowały. I od jutra ruszamy z zajęciami.

Na czym będą polegały spotkania?
Będziemy je prowadziły z koleżanką przez 45 minut. To będzie dla nas bardzo absorbujące. Trzeba włożyć bardzo dużo własnej energii. Będą ćwiczenia, dlatego dłuższe takie zajęcia mogłyby być dla starszych uczestników zbyt męczące. Ale trzeba podkreślić, że ruch jest bardzo nam wszystkim potrzebny, obniża poziom hormonów stresu w organizmie, a podwyższa poziom hormonów szczęścia. Ważna jest też praca w grupie, czyli nauka umiejętności współpracy. Wspólnie uczymy się wyrażać swoje wewnętrzne rozterki i nie wstydzić się tego.

Czego uczestnicy zajęć nauczą się?
Osoby, które wezmą udział będą na pewno radośniejsze, będą potrafiły podnosić na duchu swoich najbliższych. Dzięki jodze śmiechu stajemy się lepszymi i pogodniejszymi ludźmi. Zaczynamy robić w życiu to co jest zgodne z naszymi wewnętrznymi potrzebami i wartościami. Ważne jest dobro i to, żeby nie czynić krzywdy drugiemu człowiekowi. Ale w jodze nie ma nic na siłę, nic na spinkę. Jeśli chcesz skorzystać, możesz, ale nic nie musisz. Dzięki udziałowi w zajęciach wzrasta inteligencja emocjonalna uczestników. Będą mieć też większą wiedzę na temat jogi. Warto zapamiętać, że „chichanie jest lepsze niż narzekanie”.

Jak nauka śmiechu wpłynęła na Panią?
Kiedy ktoś coś mi powiedział, co mi się nie podobało, wewnętrznie reagowałam ostro, czułam bunt, ale nie pokazywałam tego. Teraz zupełnie inaczej przyjmuję czyjeś uwagi. I bardzo cieszę się z tego. To jest mój osobisty sukces. Potrafię reagować na przeciwności losu w bardziej elastyczny sposób. To samo już mnie tak nie zaboli jak kiedyś. Spokój ducha, zaufanie do siebie i innych, a także wiara w siebie i w to co robimy, to wszystko jest bardzo cenne. Uczymy się też odpowiednio spojrzeć na osobę, która coś zrobiła nie tak, ale nie na zasadzie ocenienia, ale zastanowienia się dlaczego on/ona tak robi.

Kto może skorzystać z zajęć?
Niestety grupa jest zamknięta, liczy 15 osób. To mieszkańcy Nowego Miasteczka i okolic, powyżej 60. roku życia. Spotkania będą odbywały się w ramach projektu Aktywni – Pozytywni 60+. Zresztą nie wykluczamy, że będziemy prowadziły kolejne takie zajęcia.
Dziękuję za rozmowę.

Co to jest joga śmiechu?
Metoda gimnastyczna. Na czym polega? Czytaj tutaj

Jakie ma zalety?
korzyści z jogi śmiechu, w większości zauważalne przy regularnej praktyce, to m.in.:

synchroniczności – ciągłe poczucie, że znów nie mógł to być przypadek
Czytaj więcej na http://joginsmiechu.pl

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.