Solanin Film Festiwal nadciąga po raz ósmy

Czytaj dalej
Fot. Fot. Jakub Nowak
Jakub Nowak

Solanin Film Festiwal nadciąga po raz ósmy

Jakub Nowak

Ponad 30 filmów wpłynęło już do tegorocznej edycji Solanina. Wszystkie produkcje można zgłaszać jeszcze do końca kwietnia.

Na dobre rozpoczęły się przygotowania do kolejnej, ósmej już, edycji prestiżowego festiwalu kina offowego, który co roku odbywa się w Nowej Soli. W lutym ogłoszono nabór produkcji, który potrwa jeszcze przez dwa miesiące.

- Jak na razie idzie naprawdę bardzo dobrze, zgłoszono ponad 30 filmów - przyznawał wczoraj w rozmowie z „GL” Grzegorz Potęga, jeden z dyrektorów Solanin Film Festiwal.

Warto zaznaczyć, że 25 produkcji zgłoszono tylko podczas pierwszego dnia naboru! Przypomnijmy: w pierwszej fazie można zgłaszać swoje obrazy w sposób elektroniczny, poprzez specjalny formularz dostępny na: solanin-film.pl.

Na dziś pula nagród wynosi cztery tysiące złotych, natomiast Grand Prix tysiąc złotych.

Selekcja odbywa się w ramach konkursu niezależnego i konkursu offowego. Pierwszy przeznaczony jest dla samouków, amatorów oraz zapaleńców, którzy sami realizują filmy. Drugi przeznaczony jest dla studentów i absolwentów szkół filmowych oraz profesjonalnych grup filmowych, którzy realizują produkcje przy współpracy ze szkołą, Państwowym Instytutem Sztuki Filmowej bądź dużym wsparciem sponsorskim. W obydwu konkursach obrazy można zgłaszać w trzech kategoriach: fabuła, dokument oraz animacja. Dodatkowo zgłoszone filmy mogą wziąć udział w konkursie OFF/On Line oraz sekcji kina Lubuskiego. Jeśli chodzi o konkrety, związane z organizacją tegorocznego festiwalu to dziś jedno wiemy na pewno: odbędzie się on w pięknie odnowionym Nowosolskim Domu Kultury.

Co z kolei z gwiazdami? - Na razie chcielibyśmy „dopiąć” kwestie budżetowe, czekamy na rozstrzygnięcia w konkursach, m.in. w PISF, w Ministerstwie Kultury, czy Urzędzie Marszałkowskim. Urząd miasta przyznał nam już 10 tys. zł, jak co roku również myślę będziemy mogli liczyć na powiat - opowiada nam G. Potęga. Jak dodaje, dopiero po załatwieniu tych spraw, a także samym naborze filmów, będzie można zdradzić nieco więcej szczegółów odnośnie zaproszonych gości na ósmą edycję Solanina.

Przypomnijmy: jury 7. Solanina składało się z aktorki Anny Haby, muzyka Roberta Brylewskiego, aktorów: Jerzego Rogalskiego i Philippe Tłokińskiego oraz krytyka filmowego Artura Zaborskiego.

Laureatami „Mocnego Solanina” byli w minionych latach: Wojciech Smarzowski, Ryszard Bugajski i Marek Koterski.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.