Spacer do pałacu bulwarem księżnej Doroty Talleyrand

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Małgorzata Trzcionkowska

Spacer do pałacu bulwarem księżnej Doroty Talleyrand

Małgorzata Trzcionkowska

Bulwar nad kanałem Bobru, od starego Zamku do Pałacu Książęcego w Żaganiu ma zyskać patronkę. Jest też szansa na remont nawierzchni chodnika.

Z inicjatywą nadania nazwy traktowi wystąpiłł podczas ostatniej sesji Andrzej Chodań, wiceprzewodniczący rady miasta. - To nasza patronka, wspaniała postać historyczna, a nie ma w swoim mieście ulicy - argumentował. - Przy bulwarze nie ma żadnego domu, czy też instytucji, w związku z tym nie będzie potrzeby wymiany pieczątek, czy też dowodów osobistych. Nie będzie problemów dla mieszkańców miasta.

Radny zaznacza, że to nie był jego pomysł. Zgłosiła go pani Elżbieta Malinowska, w imieniu grupy mieszkańców miasta. A. Chodań uznał, że inicjatywa jest świetna i przekazał ją radnym, burmistrzowi i urzędnikom.
Burmistrz Daniel Marchewka zaznaczył, że pomysł jest bardzo dobry, a księżna Dorota Talleyrand-Perigord jest postacią godną uwiecznienia w postaci nadania jej imienia traktowi spacerowemu, który codziennie pokonują setki ludzi.
Najpierw uporządkowaniem bulwaru zajmie się Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Robót drogowych. W międzyczasie rozpocznie się procedura nadania imienia traktowi.

Pałac Książęcy w Żaganiu
Mariusz Kapała Pałac Książęcy w Żaganiu.

Część bulwaru, w okolicach mostu Żaganny nosi nazwę Szarych Szeregów. Tam też jest obelisk upamiętniający harcerzy walczących z okupantem w czasie II wojny światowej.

Jednak druga część, położona w okolicach starej fabryki urządzeń chłodniczych i pałacu nie doczekała się do tej pory żadnej nazwy. Księżna Dorota Talleyrand-Perigord jest patronką Gimnazjum nr 1 przy ul. Żarskiej, które nosi jej imię. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej księżnej było bardzo uroczyste i uczestniczyli w nim potomkowie księżnej, którzy odwiedzili miasto w ostatnią niedzielę. Zjedli uroczysty obiad w pałacu i zwiedzali zabytek z Marianem Ryszardem Świątkiem.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.