Spada meteoryt - pomyśl życzenie

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Spada meteoryt - pomyśl życzenie

Leszek Kalinowski

Po raz kolejny będziemy mogli sięgnąć gwiazd?
12 sierpnia wieczorem Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus oraz Lubuskie Muzeum Wojskowego zapraszają na wydarzenie pod hasłem „Noc spadających gwiazd” – wspólne oglądanie roju Perseidów na terenie Muzeum. Do podziwiania tego wyjątkowego zjawiska nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wpatrywać się w jak największy obszar nieba.

Co tak naprawdę oznacza sformułowanie „noc spadających gwiazd”?
Deszcz meteorów to potocznie noc spadających gwiazd - zjawisko polegające na jednoczesnym przelocie przez atmosferę ziemską wielu meteorów należących do tego samego roju meteorów. W 2017 roku mamy szansę aż 11 razy podziwiać spadające gwiazdy. Najsłynniejszymi i najbardziej spektakularnymi są letnie deszcze Perseidów. Deszcz meteorytów najbardziej widowiskowy jest w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy to możemy podziwiać letnie deszcze Perseidów. Jest to doskonała okazja do wypowiedzenia życzenia. Im więcej meteorów podczas nocy spadających gwiazd, tym więcej życzeń możemy wypowiedzieć!

Jaki związek z rojem meteorów ma Św. Wawrzyniec, a raczej jego łzy?
W okolicach największej aktywności Perseidów przypada dzień (10 sierpnia) męczeńskiej śmierci Wawrzyńca. Obserwowane meteoroidy w kontakcie z atmosferą spalają się, stając się wtedy meteorytami i wyglądają jak łzy. Co ciekawe, niektóre z nich mogą się przedostać przez atmosferę i spaść na Ziemię jako meteoryt. Największym odnalezionym w Polsce, jest meteoryt Morasko. Waży on 261 kilogramów, a swoją nazwę zyskał za sprawą miejsca upadku. Być może tej nocy i my zyskamy swój własny meteoryt?
O której powinniśmy się pojawić w Drzonowie?
Początek „Nocy spadających gwiazd” o 20.00, wydarzenie potrwa do 1.00 w nocy.

Co znajdzie się w programie?
W programie m.in.: projekcje filmowe, pokazy astronomiczne, ognisko, tradycyjna grochówka i nocne zwiedzanie Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Jeśli pogoda nie dopisze i obserwacja nieba nie będzie możliwa, to o tym, co dzieje się na niebie opowiedzą astronomowie z zielonogórskiego Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus.

A jak dojedziemy na imprezę?
Do Drzonowa będzie można dojechać specjalną linią autobusową. Z dworca PKP autobus wyruszy o 19.30 i 20.30, a z kolejnych przystanków odjedzie: centrum – 19.32, 20.32, elżbietanki – 19.34, 20.34, Dąbrówki – 19.36, 20.36, Łużycka – 19.38, 20.38, Francuska – 19.40, 20.40, Drzonów - 20.00 i 21.00. Powrót o 23.30 i pół godziny po północy.
Dziękuję za rozmowę.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.