Społecznicy wydobyli z Odry aż 40 kamieni nagrobnych

Czytaj dalej
Fot. Adrian Mermer
Zbigniew Borek

Społecznicy wydobyli z Odry aż 40 kamieni nagrobnych

Zbigniew Borek

Nietuzinkowe odkrycia w korycie rzeki na terenie Słubic ułatwił jej niski stan. Kamienie nagrobne zostały złożone w miejscowym lapidarium

- Podczas czterogodzinnej pracy udało się wydobyć relikty nagrobków w różnym stanie i z różnych okresów - informuje społeczny opiekun zabytków w powiecie słubickim Roland Semik.

Najstarszy ze znalezionych kamieni liczy już półtora wieku i upamiętnia osobę żyjącą w latach 1801-1867. Inne osoby to m.in.

Na jednym z odnalezionych w tym roku kamieni widnieje wzruszający wiersz poświęcony zmarłej matce (w tłumaczeniu na polski): „Do widzenia.

Tutaj jestem, gdzie swoją matkę opłakuję,
Takiej jak ona, tak właśnie odczuwam, nie ma już żadnej.
Teraz spoczywa ona błogosławiona i w pokoju tutaj,
Ale dla mnie pozostanie niezapomniana”.

Na dnie rzeki pozostał między innymi dziecięcy sarkofag, a na wydobycie w przyszłym roku czekają m.in. ornamenty z piaskowca pochodzące prawdopodobnie z dawnej kaplicy cmentarnej z 1901 r., masywny kamień z inskrypcją „Offb 2,10”, który wskazuje tym samym na Księgę Objawienia (inaczej Apokalipsę św. Jana), Rozdział II, werset 10 (Przekład według Biblii Tysiąclecia): „Przestań się lękać tego, co będziesz cierpiał. Oto diabeł ma niektórych spośród was wtrącić do więzienia, abyście próbie zostali poddani, a znosić będziecie ucisk przez dziesięć dni. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia”.

Gdzie dokładnie znaleziono nagrobne kamienie? - W obawie przed kradzieżą lub dewastacją dokładna lokalizacja nie może na razie zostać ujawniona publicznie - podkreśla Semik.

Udało się wydobyć relikty nagrobków w różnym stanie zachowania i z różnych okresów. Najstarszy ze znalezionych kamieni liczy już półtora wieku, upamiętnia
Adrian Mermer Udało się wydobyć relikty nagrobków w różnym stanie zachowania i z różnych okresów. Najstarszy ze znalezionych kamieni liczy już półtora wieku, upamiętnia osobę żyjącą w latach 1801-1867.

Na jego zaproszenie w społecznej akcji poszukiwania i wydobycia historycznych kamieni nagrobnych kilka dni temu wzięli udział: dr Jan Musekamp i Karl-Konrad Tschaepe z Katedry Historii Najnowszej Europejskiego Uniwersytetu Viadrina, Matthias Diefenbach z Instytutu Historiii Stosowanej oraz HeimatReis, a także Adrian Mermer, absolwent architektury i doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, reprezentujący też Stowarzyszenie „Kontrapunkt”.

Spisu i inwentaryzacji odnalezionych kamieni dokonają teraz: Roland Semik oraz Eckard Reiß, wieloletni członek Towarzystwa Historycznego i autor dwujęzycznej monografii o cmentarzu żydowskim w Słubicach. Skróconą wideorelację z akcji wydobycia z rzeki i przewozu na cmentarz komunalny można zobaczyć w internecie, na kanale You Tube.

Zbigniew Borek

Jestem dziennikarzem i wydawcą drukowanego wydania "Gazety Lubuskiej". Jako reporter lubię pracować w terenie (a wszystko jest terenem, jak stwierdził kiedyś filozoficznie jeden z kolegów po fachu), pogadać z ludźmi, a przede wszystkim słuchać ich historii.


Dziennikarsko interesuję sprawami społecznymi, sądownictwem, polityką, Gorzowem, w którym mieszkam, Strzelcami Krajeńskimi, z których pochodzę, regionem lubuskim, w którym żyję i pracuję, a poza tym - przynajmniej się staram - wszystkim, co wydaje mi się ważne także w kraju i na świecie.


W swojej pracy szczególnie lubię


Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.