Spór o... chaos reklamowy na ulicach

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
oprac. Natalia Dyjas

Spór o... chaos reklamowy na ulicach

oprac. Natalia Dyjas

Społecznicy postanowili odnieść się do pomysłu radnych PO, którzy też chcą walczyć z chaosem wizualnym. Poniżej publikujemy fragmenty listu.

Strona społeczna na sierpniowej konferencji oświadczyła, że uporządkowanie przestrzeni krajobrazowej miasta (...) powinno być priorytetem dla działań urzędu miasta, mieszkańców i społeczników. Wskazując przykłady dobrych praktyk, gdzie uchwała krajobrazowa została przyjęta (...), społecznicy zadeklarowali pełne zaangażowanie na rzecz wsparcia miasta w przygotowaniu uchwały. W skład grupy weszły stowarzyszenia, które od wielu lat działają w kwestii estetyki miejskiej i specjalizują się w przedmiocie partycypacji i konsultacji społecznych. Zapowiedzieliśmy przygotowanie debaty edukacyjnej (...) ze wsparciem socjologów z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zaplanowaliśmy spotkania z prezydentem miasta i wszystkimi klubami w radzie. Uważamy, że ład krajobrazowy (...) jest bardzo istotny dla identyfikacji wizualnej miasta i jego marki, ale i ważny z punktu widzenia podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, dlatego musi być wypracowany w bardzo szerokiej formule. Oświadczamy, że szyld partii nie jest potrzebny do realizacji tego zadania.

Zaskoczeni jesteśmy, że radni PO, wiedząc doskonale o naszej inicjatywie i podjęciu tematu, zignorowali to i zapowiedzieli działania swojego klubu. Wyrażamy dezaprobatę dla postawy radnych klubu PO za to, że nie zaproponowali stronie społecznej spotkania nt. (...) prac nad projektem uchwały. Uważamy, że PO nie reprezentuje postawy obywatelskiej, a prowadzi oficjalną kampanię wyborczą, sięgając po inicjatywy podejmowane przez społeczników (...).

Dziwi też fakt, że dopiero teraz radni PO zauważyli potrzebę rozpoczęcia prac nad uchwałą krajobrazową dla naszego miasta rok przed wyborami. Ustawa krajobrazowa weszła w życie w 2015 roku i to za kadencji B. Komorowskiego z PO. (...) Strona społeczna już 1,5 roku temu apelowała o powołanie w mieście architekta i plastyka miejskiego m.in. celem zapanowania nad chaosem architektonicznym i reklamowym . Wówczas nie dopuszczono nas do wystąpienia i zabrania głosu w tym temacie na sesji rady miasta, prowadzonej przez przewodniczącego z PO.

Apelujemy do włodarzy miasta i wszystkich radnych o szeroki dialog, a nie wyłączne indywidualne działania jednego klubu, który uzurpuje sobie prawo do regulacji prawa miejscowego. Taka postawa pokazuje też brak zrozumienia zasad dialogu społecznego oraz partycypacji oddolnej (...). Radni PO nie podejmują się też konkretnych zadań, a jedynie wskazują prezydenta i urzędników do pracy nad uchwałą, my oferowaliśmy wariant partnerski. Nie akceptujemy postawy (...) „weźmy się a wy zróbcie”. Obawiamy się, że przez pospieszne działania radnych PO, powstanie kolejny bubel, tak jak w przypadku projektu uchwały o budżecie obywatelskim, na co my jako strona społeczna nie dajemy zielonego światła.

oprac. Natalia Dyjas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.