Małgorzata Oberlan

Sprzedawałeś ogródek działkowy? Fiskus odda pieniądze

Osoby, które w latach 2011-2016 zapłaciły podatek od sprzedaży altany i roslin na działce, dostaną zwrot pieniędzy. Fot. Fundacja Siepomaga.pl Osoby, które w latach 2011-2016 zapłaciły podatek od sprzedaży altany i roslin na działce, dostaną zwrot pieniędzy.
Małgorzata Oberlan

Sprzedawałeś ogródek działkowy? Zgłoś się do skarbówki. Zmieniła się wykładnia przepisów i fiskus oddaje pobrane podatki za zbycie altan i nasadzeń.

Przez lata było tak, że sprzedając ogródek działkowy trzeba było zapłacić podatek (18 lub 32 proc., według skali podatkowej) od całej uzyskanej kwoty. Czyli i od sprzedaży praw do działki, i od sprzedaży znajdujących się na niej drzew, krzewów, altanek, huśtawek itp. Ale to się zmieniło!

Fiskus oddaje pieniądze

- W związku ze zmianą stanowiska fiskusa, wszystkie osoby, które za lata 2011-2016 wykazały w zeznaniu rocznym przychód ze sprzedaży nasadzeń, urządzeń i obiektów na działce, i zapłaciły od tego podatek, mogą złożyć korektę zeznania i uzyskać zwrot podatku - mówi Joanna Jaworska, rzecznik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu.

Oczywiście, o zwrot pieniędzy mogą ubiegać się nie tylko torunianie. Sprawa dotyczy całej Polski. I, rzecz jasna, nie chodzi tu wyłącznie o zwrot nienależnie pobranego podatku. Nowa interpretacja przepisów przez skarbówkę działa też „na przyszłość”. To znaczy, że każdy sprzedający dziś czy za miesiąc ogródek działkowy nie musi już płacić wspomnianego podatku od przychodu ze sprzedaży altany, roślin, urządzeń. Warunek: sprzedający był właścicielem działki ponad pół roku.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.