Jakub Pikulik

Stacji benzynowych mamy jak na lekarstwo

doga S3 Fot. Mariusz Kapała Mamy w regionie i autostradę i trasę szybkiego ruchu, ale tankowanie na nich to wyższa szkoła jazdy.
Jakub Pikulik

Na lubuskim odcinku A2 zatankujesz tylko w Świecku. Nie lepiej jest na S3, gdzie żeby uzupełnić paliwo, trzeba nadkładać drogi i zjechać do miasta.

Sprawdź, gdzie tankować, żeby zostać z pustym bakiem na poboczu drogi.

S3: tankowanie wcale nie jest ekspresowe

Lubuski odcinek drogi ekspresowej S3 powstał stosunkowo niedawno. Otwarto drogę, ale brakuje przy niej stacji paliw. W Gorzowie przy S3 stacji paliw nie ma, można za to skorzystać z któregoś ze zjazdów i zatankować auto w mieście. Dalej na południe wcale nie jest lepiej. Stacji paliw nie ma aż do Sulechowa, a kolejna jest dopiero za Zieloną Górą. Między Gorzowem a Sulechowem jest 80 km. W Sulechowie kończy się dwupasmowa S3, ale zatankować można tylko w mieście. Od Sulechowa do wylotu z Zielonej Góry jest kolejnych około 30 km i dopiero tam można zatankować przy trasie. Można oczywiście zjechać na węzłach w Skwierzynie oraz Międzyrzeczu i zatankować w jednym z tych dwóch miast.

To jednak wiąże się z pokonaniem dodatkowych kilometrów, czyli większym kosztem, i poświęceniem nawet kilkunastu minut.

Jakby tego było mało, brakuje też miejsc obsługi podróżnych (MOP). - Zazwyczaj było tak, że to inwestorzy, którzy budowali stacje paliw, przygotowywali teren według naszych zaleceń. Wtedy taka stacja służyła również jako MOP. Ale w przypadku S3 nie było chętnych, podjęliśmy więc decyzję, że miejsca obsługi podróżnych przygotujemy sami. Nie możemy jednak prowadzić na nich stacji paliw. Tu w dalszym ciągu jest potrzebny prywatny inwestor - tłumaczy Anna Jakubowska, rzecznik prasowy. MOP-y powstają na wysokości Kępska pod Sulechowem, na wysokości Popowa między Międzyrzeczem i Skwierzyną oraz na wysokości Marwic pod Gorzowem. Inwestycje mają się zakończyć na przełomie 2016 i 2017 r.

A2: paliwo dowiozą

Kierowcy, którzy jadą z Niemiec w stronę Poznania, powinni być przygotowani, że bez tankowania będą zmuszeni pokonać ponad 80 km. Stacja paliw, w której można uzupełnić zbiornik, znajduje się w Świecku, czyli tuż przed granicą z Niemcami. Kolejne takie miejsce jest dopiero na wysokości Chociszewa i Rogozińca przed Poznaniem.

Ci, których dopadnie pech, mogą próbować dzwonić na pomoc drogową. W internecie znajdziemy osoby, świadczące usługi... dowozu paliwa. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka usługa nie będzie tania. Dlatego lepiej wcześniej zatankować samochód.

Na A2 działa numer alarmowy: 618 383 112. Możemy pod niego zadzwonić nie tylko, gdy zepsuje nam się auto, ale też, gdy zabranie nam paliwa.

Rozmieszczenie stacji benzynowych na odcinku autostrady A2 Konin - Świecko:

Dla kierowców jadących w stronę Świecka:

MOP Osiecza II (251 km od Świecka) - stacja PKN Orlen

MOP Tulce (177km od Świecka) - stacja PKN Orlen

MOP Sędzinko (134 km od Świecka) - stacja PKN Orlen

MOP Chociszewo (85 km od Świecka) - stacja BP

MOP Gnilec (3 km od Świecka) - stacja PKN Orlen

Dla kierowców jadących w stronę Warszawy:

MOP Sosna (3 km od Świecka) - stacja PKN Orlen

MOP Rogoziniec (85 km od Świecka) - stacja BP

MOP Zalesie (134 km od Świecka) - stacja PKN Orlen

MOP Krzyżowniki (177 km do Świecka) - stacja PKN Orlen

MOP Osiecza III (251 km od Świecka - stacja PKN Orlen.

Jakub Pikulik

Dziennikarzem "Gazety Lubuskiej" jestem od 2008 r. Niemal od początku moja praca w GL związana jest z działem internetowym. To obecnie najbardziej dynamicznie zmieniająca się dziedzina pracy dziennikarza. Zajmuję się sprawami całego regionu. Poruszam tematy społeczne, ekonomiczne i inne. Często przygotowuję materiały kryminalne, informacje dotyczące wypadków i głośnych akcji lubuskiej policji. Zajmuję się również sprawami dotyczącymi Kostrzyna nad Odrą i całego powiatu gorzowskiego.


A prywatnie? Mieszkam w podgorzowskiej Kłodawie. Interesuję się historią regionu. Uwielbiam górskie wycieczki piesze i rowerowe. Od kilku lat pasjonuję się też strzelectwem sportowym. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.