Paweł Tracz

Stal ożywi Zawarcie

Edmund Migoś (trzeci z prawej) był jednym z najlepszych żużlowców Stali w historii. Zmarł w 2006 r. Fot. Archiwum Edmund Migoś (trzeci z prawej) był jednym z najlepszych żużlowców Stali w historii. Zmarł w 2006 r.
Paweł Tracz

Klub z Gorzowa z przytupem świętuje 70-lecie. Są atrakcje dla kibiców

Mówisz żużel w Gorzowie, myślisz Zawarcie. Bo to właśnie w tej części nadwarciańskiego miasta rozwinął się jeden z najlepszych polskich klubów i najsilniejsza sportowa marka Gorzowa ostatniej dekady. Ale historia Stali sięga przecież znacznie dalej, już lat 40. XX wieku. Tak, tak, w tym roku żółto-niebiescy będą świętowali już 70 lat istnienia i z tej okazji bardzo mocno chcą przypomnieć nie tylko fanom czarnego sportu, że gorzowski klub od wielu lat prężnie działa również na rzecz lokalnej społeczności.

70-lecie jest ku temu znakomitą okazją, a szereg akcji, które działacze Stali zaplanowali na ten sezon, nabrało realnych kształtów. Jeszcze w lutym odbył się bal w Sulęcinie, podczas którego rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na pomnik Edmunda Migosia, niestety, już nieżyjącego pierwszego indywidualnego mistrza Polski z Gorzowa („Mundek” zdobył złoty medal w 1970 r. na naszym torze). Co ciekawe, choć inicjatywa była skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, w pomoc mogą włączyć się też „zwykli” kibice żółto-niebieskich.

Jedną z form wsparcia jest zakup miniatury monumentu naszego mistrza, kosztującej 5 tys. zł. Takich „figur” jest tylko 25 i część z nich już znalazła nabywców (jako pierwszy do akcji włączył się senator Władysław Komarnicki, prezes honorowy Stali). Pomnik Migosia zostanie ustawiony na skwerze naprzeciw spichlerza, przy drodze z centrum Gorzowa na stadion. - Chcemy, aby każdy fan, przechodzący przez Wartę i idący na mecz, mijał ten pomnik - uzasadnił wybór Ireneusz Maciej Zmora, prezes klubu.

Co ważne, w zbiórce pieniędzy na ten cel może uczestniczyć praktycznie każdy. Zostało utworzone specjalne konto, na które można przelać dowolne kwoty. Każdy, kto wpłaci minimum 30 zł, otrzyma specjalny certyfikat, potwierdzający wsparcie projektu - taka osoba znajdzie się też na specjalnej liście wpłacających na klubowej stronie internetowej.Minimum 100 zł wpłaty będzie uhonorowane pokazaniem takiego kibica z certyfikatem na oficjalnym koncie Stali na Facebooku.

Pieniądze można przekazać na konto: 19 1140 1443 0000 2472 4800 1003 (adres - Klub Sportowy Stal Gorzów, Kwiatowa 55, 66-400 Gorzów Wlkp., tytułem „Budowa pomnika - E. Migoś”). Uwaga: podanie danych osobowych w tytule przelewu oznacza zgodę na umieszczenie ich na stronie klubu.

Kolejną ciekawą inicjatywą, której finał poznamy na dniach, jest zaplanowany na najbliższą sobotę okolicznościowy bieg pod hasłem „Bieganie po mistrzowsku!”, o którym, podobnie jak budowie pomnika, już wcześniej kilka razy pisaliśmy. Stal reklamuje tę imprezę jako największe biegowe wydarzenie w regionie. Będzie to pierwsza edycja cyklu - uczestnicy zaliczą dystans 7 km, a co ciekawe, w kolejnych latach będzie zwiększał się on co roku o kolejne 100 m. W ten sposób nasz klub chce nie tylko uczcić jubileusz, ale przede wszystkim zachęcić mieszkańców regionu do fizycznej aktywności i pokonywania własnych barier.

- W tej chwili zapisanych jest już blisko 500 zawodników. Limit wynosi 400, czyli tylko tylu biegaczy dostanie czipy i zostanie sklasyfikowanych. Oczywiście pozostałe osoby też mogą wziąć udział w biegu - wyjaśnił znany gorzowski biegacz Sebastian Wierzbicki, jeden z organizatorów zawodów.

Przy okazji Stal przygotowała wiele atrakcji dla uczestników. Każdy, kto wniesie opłatę startową (35 zł) dostanie m.in. okolicznościowe koszulki, pamiątkowy medal i bon na posiłek. Odbędzie się też losowanie nagród, a najlepsi otrzymają nagrody finansowe. To nie koniec, bo każde 5 zł z opłaty startowej zostanie przekazane na remont placu zabaw przy Przedszkolu Integracyjnym nr 27 w Gorzowie. Sam bieg ma przy okazji ożywić Zawarcie, które przez lata było nieco „zapomnianą” dzielnicą. Dlaczego trasa będzie przebiegała akurat tam? Bo żużlowa mekka stalowców, czyli stadion im. Edwarda Jancarza znajduje się przecież przy ul. Śląskiej, jednej z przystadiono¬wych dróg. Dlatego właśnie zawody rozpoczną i zakończą się na tym obiekcie. Jego uczestnicy pobiegną ulicami: Śląską, Wał Poprzeczny, Fabryczną, Towarową, Spokojną, Bracką, Sielską, Kwiatową, Jaworową, Jasną, Grabową, Lipową, znów Sielską i Kwiatową, skąd wrócą na stadion. W niedzielę zakończyły się zapisy.

Paweł Tracz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.