Stany mają nie tylko most

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Stany mają nie tylko most

Eliza Gniewek-Juszczak

Stany mają szansę, aby wykorzystać swój turystyczny potencjał. Ścieżka rowerowa, która przebiegnie przez wieś może dużo zmienić. Walczył o to będzie sołtys Paweł Zuterek.

Radni gminy Nowa Sól przystąpili do wspólnego ze starostwem i innymi gminami projektu, aby wspólnie wybudować 50 kilometrów ścieżek.

Uważam, to za dobry kierunek. Ścieżka uatrakcyjni naszą miejscowość. Może zmobilizuje mieszkańców do jeszcze większego dbania o wieś. Może turyści i środowisko wędkarskie bardziej się zainteresują Stanami. Kiedy będzie ścieżka, będzie łatwiej pozyskać fundusze też na inne inwestycje. Może będzie można wtedy zrobić coś więcej dla mieszkańców i gminy oraz powiatu.
Latem wzrasta zainteresowanie mostem? Było więcej turystów?

Jest duże zainteresowanie żelaznym mostem. Tylko borykamy się z problemem dojazdu do niego. W tej chwili wszyscy wędkarze, turyści jeżdżą po koronie wałów, bo nie ma tam dojazdu. To jest taka strefa zapomniana. Ten most jest piękny. Ale jak to się mówi, jest kwiat w postaci pięknego mostu, to potrzebuje też wody, czyli w naszym rozumieniu - dróg.
Mówi ł Pan o wędkarzach. Jakie są tutaj ryby?

Wszystkie europejskie - sumy, liny, karasie, leszcze, szczupaki. W ostatnim czasie z tego względu, że woda jest czyszczona, jest tej ryby więcej. Chyba jest też mądrzejsza, bo niektórzy skarżą się, że u nas trudno ryby łowić. Zdarzają się bardzo okazałe sumy i sandacze.

Jak Pan widzi przyszłość Stanów? W tkwi potencjał?

Możemy jeszcze wiele miejsc dobrze wykorzystać. Mamy piękną salę wiejską, która w 2012 roku doczekała się powierzchownego remontu. Dużo zyskaliśmy na tym remoncie, ta sala jest uczęszczana, odbywają się w niej różne imprezy, powstała świetlica socjoterapeutyczna. Myślimy też doposażeniu boiska i budowie placu zabaw. Potrzebny jest też remont zabytkowej, drewnianej dzwonnicy. Ta wieża to też nasz atut..

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.