Stare nuty wracają do Żagania...

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Liliana Hachani

Stare nuty wracają do Żagania...

Liliana Hachani

W sobotę, 6 sierpnia, w kościele pw. św. Piotra i Pawła odbędzie się premiera utworów pochodzących ze zbiorów Biblioteki Poaugustiańskiej.

- Ten niecodzienny koncert zawdzięczamy pracy prof. Jerzego Markiewicza, prezesa Zielonogórskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Cantores” - mówi Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury w Żaganiu. Profesor Markiewicz kilka lat temu zwiedzał Bibliotekę Po-augustiańską. Wiedział, że Żagań od czasów średniowiecza był znanym ośrodkiem muzycznym.

- Pomyślałem, że powinny być w niej muzykalia - mówi J. Markiewicz. Po latach powrócił do tej myśli, jednak okazało się, że niestety wszystkie zbiory zostały wywiezione. Postanowił, że je odszuka. Znalazł je w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor nie poprzestał na samym odszukaniu muzykaliów. Pół roku poświęcił na ich opracowanie. Dzięki współpracy z prezesem Radia Zachód Dariuszem Frejmanem i przy wsparciu burmistrza Daniela Marchewki pochodzące z żagańskiej biblioteki nuty przepięknie wydano.

- Robiliśmy to przede wszystkim dla uszanowania dziedzictwa wydartego naszej ziemi, spoczywającego teraz w innych bibliotekach - podkreśla profesor Markiewicz. Jest to piękna promocja dla Żagania i całego województwa. Zespół Capella Virldimontana wykona je w Żaganiu po raz pierwszy od przeszło 200 lat. Dyrygował będzie Jerzy Markiewicz.

Liliana Hachani

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.