Filip Pobihuszka

Starówka do remontu

Filip Pobihuszka

Kożuchów. Gmina dostała 40 tys. zł na remont północnej elewacji ratusza. Burmistrz podkreśla, że są też pieniądze na zabytkowe kamienice.

- Dobra informacja na zakończenie dnia - taki wpis pojawił się na facebookowym profilu burmistrza Pawła Jagaska, późnym poniedziałkowym wieczorem. Co tak ucieszyło szefa gminy? Okazało się, że na liście dotacji z budżetu województwa na prace konserwatorskie przy zabytkach, znalazł się kożuchowski ratusz. Konkretniej, chodzi o 40 tys. zł dotacji na „remont północnej części elewacji wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej”. - Pierwszy raz dostaliśmy takie pieniądze od zarządu województwa na zabytki - cieszy się P. Jagasek.

Od razu jednak pojawiły się pytania internautów o remont walących się kamienic. I to nie tylko tych w rynku. - Zaczynamy od ratusza, ale stworzyliśmy tez w budżecie fundusz dla wspólnot mieszkaniowych w wysokości 200 tys. zł. Właśnie czekam na dokończenie dokumentacji kamienicy 24 i ona w tym roku też zostanie zrobiona. A już mam kilku następnych chętnych - wyjaśniał nam wczoraj burmistrz. Kamienice 23 i 22 też mają dokumentację, tyle tylko że kosztorys był tam trochę większy. Musimy go zweryfikować - dodaje.

Czy jest szansa na to, że kwota na wspomniany fundusz ulegnie zwiększeniu? - To zależy jak dużo pozyskamy środków unijnych na inne potrzeby. We wrześniu będziemy składać wniosek na „schety¬nówkę” na os. XXX-lecia. Tam będzie potrzeba ok. 3 mln zł na wkład własny - wyjaśnia P. Jagasek. - Chciałbym utrzymać to na poziomie 200 tys. zł. Szkoda, że poprzednicy tego nie zrobili, bo gdyby co roku dawać każdej kamienicy po 100 tys. to już byśmy mieli pół starówki zrobione, jak nie więcej - kwituje burmistrz Kożuchowa.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.