Startują aktywni i pozytywni

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Startują aktywni i pozytywni

Eliza Gniewek-Juszczak

W czterech gminach z czterech powiatów i dwóch województw już od października do końca roku będą działały centra dla seniorów. Będzie gimnastyka, pływanie, nauka fotografowania itp.

Nowe Miasteczko, Niegosławice, Żukowice i Radwanice to gminy z czterech powiatów i dwóch województw, które objęte zostaną działaniem nowego projektu Fundacji „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich”. Już trzy poprzednie projekty fundacji: „Społeczny klub seniora”, „Centrum Aktywnych i Młodych Duchem” oraz „Gminne Rady Seniorów” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Tym razem projekt, choć ma podobny cel, czyli wyciągnięcie osób starszych z domów, będzie inny. – Przygotowaliśmy piętnastu liderów w wieku senioralnym, którzy w swoich gminach stworzą centra pomocy i będą świadczyć usługi dla seniorów. Chcemy poprawić jakość życia osób starszych – podkreśla Bożena Skoczeń z Fundacji „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich”.

Już na początku października zaczną się działania, które przygotowali dla seniorów ze swoich gmin liderzy. Są nimi sami seniorzy, którzy już wcześniej dali się poznać jako osoby aktywne, którym zależy, aby w ich miejscowościach dużo się działo dla mieszkańców. Informacje o dostępnych usługach będą pojawiały się na stronach internetowych, plakatach, trafią również do ogłoszeń parafialnych, będzie można także kontaktować się z pracownikami fundacji w siedzibie w Nowym Miasteczku. Każdy uczestnik otrzyma również harmonogram spotkań.

Każdy lider zebrał wokół siebie po kilka osób, z którymi dokonał analizy potrzeb seniorów w swojej miejscowości. Zebrane dane pozwoliły opracować programy. Teraz podpisywane będą z różnymi instytucjami porozumienia, które pozwolą te plany zrealizować. Jednak to nie ośrodek kultury, OSP czy biblioteka pokaże swoją ofertę, z której będą mogły skorzystać osoby starsze, ale to seniorzy zaprezentują to, czego potrzebują, a jeśli dana instytucja będzie mogła to zorganizować, podpisze odpowiednie porozumienie. - Z diagnozy wynika, że oferta istniejących instytucji nie zabezpiecza wystarczająco potrzeb seniorów – stwierdza Bożena Skoczeń.

Z diagnozy wynika, że oferta istniejących instytucji nie zabezpiecza wystarczająco potrzeb seniorów

Wśród planowanych działań jest np. umożliwienie udziału w występach kabaretów, taką potrzebę wskazało wiele starszych osób. - Bardzo potrzebne są zajęcia z gimnastyki ogólnorozwojowej, z pewnością poprawią kondycję naszych seniorów. Będą także wyjazdy na basen, wycieczki, a także zajęcia z fotografii, bo każda niby ma aparat, ale niekoniecznie potrafimy wykonywać dobre zdjęcia - mówi Henryka Chmurska, liderka grupy z Nowego Miasteczka i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowego Miasteczka.

Dlaczego emerytowana nauczycielka ze szkoły średniej zajęła się taką działalnością? - Lubię kontakt z ludźmi, sama czułabym się odrzucona, byłoby mi źle. Ten drugi człowiek zawsze pocieszy, czegoś się od niego dowiem. 60+ to już wiek, że zaczyna się odstawać od rzeczywistości, jeśli się nie pracuje - przyznaje szefowa stowarzyszenia, które siedzibę ma w podziemiach ratusza. - Najważniejsza rzecz to wspieranie potrzebujących osób. Będziemy poszukiwać osoby, które potrzebują takiej pomocy. Będą spotkania z pielęgniarką na temat instruktażu postępowania z osobą chorą – podkreśla pani Henia.

Henryka Chmurska podkreśla, że seniorki z Nowego Miasteczka chcą się doskonalić i mają potencjał. - Wykorzystujemy nasze wewnętrzne zasoby. Na przykład ja bardzo lubię organizować spotkania i wyjazdy i tym będę się zajmować, ale też wezmę udział w innych zajęciach ujętych w programie – zapowiada. Przy okazji projektu udało się zjednoczyć osoby z różnych stowarzyszeń i organizacji. Od początku października będą razem działać jako „aktywni, pozytywni 60+”.

- Taką możliwość od kilku lat stwarza nasza fundacja. Staramy się by dla seniorów była taka oferta zajęć, która pozwoli im się aktywizować i współuczestniczyć w życiu społecznym – podkreśla wiceprezes fundacji Przemysław Maksymów. Finansowanie jest możliwe dzięki wsparciu, które „Wzgórza Dalkowskie” otrzymały z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznych w ramach rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych.

Całkowity koszt projektu wynosi 178 tys. zł. Część pieniędzy została przeznaczona na szkolenia dla liderów, którzy z nową wiedzą będą mogli kontynuować działania, również po ustaniu programu.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.