Jarosław Miłkowski

Startuje sezon na remonty gorzowskich ulic

rmont ulicy w Gorzowie Fot. Artur Szymczak Ul. Jagiełły była już remontowana w listopadzie 2015 r.
Jarosław Miłkowski

Od poniedziałku 9 drogowcy poprawiać będą ul. Jagiełły. Niebawem zacznie się też remont ul. Walczaka oraz Towarowej i Fabrycz-nej. A co z innymi remontami?

Już za kilka dni samochody na ul. Jagiełły nie będą przypominały okrętów na wzburzonym oceanie. Dziś rozpoczyna się bowiem sześciodniowy remont ul. Jagiełły. Tak, tak, tego samego odcinka, który był naprawiany pół roku temu.
Asfalt w dżdżysty dzień
Firma Infrakom z Kościana kładła tu asfalt pod koniec listopada zeszłego roku. Nie zawsze warunki były idealne, bo słońca było jak na lekarstwo, a pogoda bywała dżdżysta. Szybko okazało się, że asfalt jest pofałdowany, a odchylenia sięgają od kilku do kilkunastu centymetrów. Miasto wyremontowanej drogi w związku z tym nie odebrało i nakazało firmie poprawić ją w ramach gwarancji.
– Poprawki będą od skrzyżowania z ul. Walczaka do skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego – mówi Agnieszka Surmacz z wydziału inwestycji i remontów dróg. Dziś i jutro drogowcy będą frezować nawierzchnię na obu jezdniach. W środę i czwartek będą kłaść nowy asfalt na jezdnię od strony łaźni. Przez kolejne dwa dni na jezdnię od strony murów obronnych. W tym czasie ma być już możliwy przejazd od Białego Kościółka w kierunku ścisłego centrum.
Jak prowadzi objazd?
Roboty drogowe oznaczają, że znów czekają nas utrudnienia. Dla jadących w kierunku centrum, objazd będzie prowadził ulicami: Drzymały, Borowskiego, Armii Polskiej i Wybickiego. Z kolei dla jadących w przeciwną stronę – ulicami: Sikorskiego, Warszawską, Głowackiego, ul. Walczaka.
– Sytuacja na remontowanej ul. Jagiełły będzie dynamiczna. W trakcie prac będą chwile, gdy samochody będą mogły przejechać po sfrezowanym odcinku. Trudno jednak wskazać, w jakich godzinach to będzie. Radzimy więc przez cały czas trwania remontu jeździć objazdami – mówi Rafał Krajczyński, miejski inżynier ruchu.
Gdzie pojedzie autobus?
Z tych objazdów korzystać będą też autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji. Na swojej tymczasowej trasie autobusy będą korzystać z istniejących przystanków. Dodatkowo będzie też utworzony przystanek przed urzędem miasta przy ul. Sikorskiego. W trakcie remontu autobusy nie będą zatrzymywać się na przystankach: „Walczaka”, „Widok” i „Jagiełły” oraz „GLS”. Należy też pamiętać, że jadące z Zawarcia autobusy linii 107 i 125 nie będą zatrzymywały się przy Arsenale.
Prace na Jagiełły otwierają „sezon” remontów dróg. Urzędnicy jeszcze w maju chcą ruszyć z kompleksowym remontem ul. Walczaka. Muszą więc rozłożyć prace drogowe w czasie, aby miasto się nie zakorkowało.

* W maju powinny rozpocząć się najpoważniejsze tegoroczne remonty w mieście.
W najbliższy piątek urzędnicy podpiszą umowę na remont ul. Towarowej i Fabrycznej . Firma Budomex zrobi drogę od zera na odcinku spichlerz-skrzyżowanie z ul. Śląską.
Remont ul. Walczaka ma rozpocząć się po 20 maja. Wyremontowany zostanie odcinek od GLS do Białego Kościółka. Przy tej świątyni powstanie także rondo. Ma też ruszyć remont ul. Warszawskiej (od ul. 9 Muz do Cichońskiego) oraz Cichońskiego.
* W czerwcu ma ruszyć remont ul. Szarych Szeregów.
Drogowcy naprawią najbardziej zniszczony odcinek, czyli od pętli tramwajowej do skrzyżowania z ul. Kombatantów.
* Oprócz kluczowych dla miasta ulic zrobione zostaną także dwie małe drogi.
Równe jak stół jeszcze w tym roku będą ulice: Kłosowa (urzędnicy kończą już dokumentację) oraz
ul. Granitowa.
* W planie inwestycji jest też droga do garaży ul. Niemcewicza.
W tym roku powstanie tam oświetlenie. Kiedy nawierzchnia? Jeszcze nie wiadomo.
* Miasto chce wyremontować też ul. Borowskiego na odcinku Drzymały-Dąbrowskiego.
By ruszyć z remontem, musimy dostać dofinansowanie, a czy ono będzie, okaże się w drugiej połowie maja.
* Remont Pionierów i Obotryckiej stoi pod znakiem zapytania.
Powód? Zamknięcie tych ulic w czasie innych remontów mogłoby zakorkować miasto.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.