Stary Rynek w Gorzowie pójdzie do remontu. Naprawią kostkę na placu przy katedrze i fontannę

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Stary Rynek w Gorzowie pójdzie do remontu. Naprawią kostkę na placu przy katedrze i fontannę

Jarosław Miłkowski

Na Starym Rynku w końcu naprawią kostkę, będą nowe ławki, zmodernizowana będzie też fontanna Pauckscha. To wszystko w przyszłym roku.

- Prace tuż przy samej katedrze to doskonały moment na zmiany także na samym Starym Rynku - mówi nam Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta.
Aktualnie wokół remontowanej właśnie katedry trwają też prace nad odsłonięciem cokołu wokół świątyni. W związku z tymi pracami miasto chce przy okazji wymienić część nawierzchni. W projekcie budżetu miasta na przyszły rok jest pozycja: „Przebudowa Starego Rynku w bezpośrednim sąsiedztwie katedry”. Ma na to pójść 885 tys. zł.

Kostka do naprawy

Jak tłumaczy nam Dariusz Górny, architekt miejski, miasto chce naprawić tę kostkę, która jest na głównym placu. Została ona ułożona w 1997 r. i już od początku były z nią problemy, bo zaczęła wypadać. Oprócz tego urzędnicy chcą poprawić estetykę centrum miasta.
- Deptak na ul. Sikorskiego został zrobiony „po linii” SDH-u i prace nie wchodziły na Stary Rynek. Teraz chcemy je przeprowadzić - mówi D. Górny.

Zmiany nie oznaczają, że wymieniona zostanie cała kostka. Owszem, mają być nowe elementy, ale część nawierzchni zostanie ułożona z dotychczasowego materiału, tylko że w nowoczesnej technologii.
Wymiana nawierzchni ma dotyczyć także części placu pomiędzy katedrą a byłym sklepem muzycznym, w bliskim sąsiedztwie pomnika bpa Wilhelma Pluty.
- Tam są prawdziwe kocie łby. Chodzi się tam niewygodnie, a przecież nie o to chodzi. Średniowiecza przecież już nie ma - mówił nam w lutym tego roku prezydent Jacek Wójcicki.
Część „kocich łbów” tutaj pozostanie, ale niejako na pamiątkę.
Przy okazji przebudowy nawierzchni Starego Rynku pojawią się też nowe ławki i kosze na śmieci.

Fontanna do renowacji

To nie wszystkie zmiany na centralnym placu miasta. Zmodernizowana ma zostać także fontanna Pauckscha, która jest nieodłącznym elementem Starego Rynku.

- Pouzupełniane mają zostać ubytki, które pojawiły się w jej konstrukcji - mówi rzecznik Ciepiela. Na prace modernizacyjne pójdzie 100 tys. zł, czyli tyle, ile urzędnicy chcą wydać w przyszłym roku na modernizacje pozostałych fontann w mieście (m.in. obok Pałacu Ślubów czy w parku Górczyńskim).

Zmiany koło Studni Czarownic

W przyszłym roku zmiany mają też dosięgnąć okolice Studni Czarownic. Będzie ona stanowić centralny punkt dotychczasowego deptaku. Otaczać będzie ją plac i zmieniona zostanie oczywiście nawierzchnia. Nie będzie już podziału na część dla samochodów i pieszych - jezdnia i chodnik będą stanowić jedność. Nie będzie krawężników, a pieszy będą mieli tu pierwszeństwo. Wizualnie ta część miasta ma nawiązywać do nowego deptaka na ul. Sikorskiego. Pojawi się tutaj więcej zieleni. Na prace modernizacyjne w tym miejscu miasto zaplanowało na przyszły rok 2 mln zł.

Zmiany na Starym Rynku i jego okolicy mają sprawić, by ta część miasta była miejscem, w którym gorzowianie coraz chętniej będą chcieli spędzać wolny czas. Powoli tak się staje. Pomagają w tym m.in. ogródki gastronomiczne. W tym roku - na Starym Rynku i Wełnianym Rynku - doliczyliśmy się ich ośmiu.

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.