Stary zakład za płotem to nic przyjemnego

Czytaj dalej
Fot. Artur Szymczak
Artur Szymczak

Stary zakład za płotem to nic przyjemnego

Artur Szymczak

Składowiska paliw dawno nie ma, ale nawet bardziej niż kiedyś daje się we znaki. Wszystko przez zapach, który szybko nie zniknie.

- Siedząc wieczorem przed telewizorem, nie możemy otworzyć okna. To naprawdę jest nie do wytrzymania. Jakby jakaś ropa czy oleje... Strasznie to śmierdzi - żali się Jolanta Tatała.

Od jakiegoś czasu nad częścią miasta czuć ropopochodny smród. Skąd? Zastanawiają się mieszkańcy. Udało się nam to ustalić. Na skrzyżowaniu al. Piastów z ul. Ogrodową trwa rozbiórka nieczynnego od lat zakładu produktów naftowych. Właścicielem obiektu jest Polski Koncern Naftowy Orlen. - Uciążliwości zapachowe wynikły prawdopodobnie z wyciągania kilkunastu zbiorników podziemnych na paliwa płynne, oleje i rozpuszczalniki - informuje Tomasz Parada, główny specjalista gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

Smród jest dokuczliwy, chociaż nie wszystkim mieszkańcom przeszkadza. - W końcu to przecież odparuje. Przestanie śmierdzieć i będzie spokój. Trzeba być trochę wyrozumiałym. Przecież muszą zrobić swoją robotę - mówi Zbigniew Paczkowski.

Z ziemi trzeba wyciągnąć jeszcze kilka zbiorników. Wtedy "atrakcje" zapachowe powinny ustać. Ale prace w dawnym zakładzie na tym się nie skończą. - Teren bazy został w przeszłości silnie zanieczyszczony substancjami ropopochodnymi do głębokości nawet 6 metrów - informuje Tomasz Parada.

Żeby usunąć szkodliwe resztki, trzeba... usunąć przesiąkniętą olejem ziemię i nawieźć nową (wtedy w okolicy smród może być jeszcze bardziej dokuczliwy).

Co powstanie w miejscu zakładu? Tego jeszcze nie wiadomo. Za to wiadomo, że wszelkie prace związane z likwidacją składowiska potrwają aż do końca 2017 r.

Artur Szymczak

Sprawy i problemy ludzkie to "coś" co interesuje mnie najbardziej. Dlatego najczęściej taką tematykę poruszam w tym co opisuję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.