Iwona Zielińska, redaktor naczelna

Statystyka? Stereotypy i wrażenia

Statystyka? Stereotypy i wrażenia
Iwona Zielińska, redaktor naczelna

Komentarz.

Jak kojarzą się Niemcy Polakom? W wielkim skrócie. Przede wszystkim z krajem dobrobytu, dobrymi samochodami, autostradami, wysokimi zarobkami, technologią, euro, piłką nożną, czyli Lewandowskim (na marginesie - ciekawe, czy w sobotę strzeli gola) i Bundesligą, z uchodźcami, II wojną światową, pracą dla Polaków. Uważamy, że niektórzy są aroganccy, nieprzyjemni, a inni nowocześni, i na koniec: nie bardzo podobają się nam niemieckie panie.

A jak kojarzą się Polacy i Polska Niemcom? Jako kraj sąsiad, w którym nie ma wolności mediów, rząd nie cieszy się dobrą sławą, ksenofobiczny, pobożnych katolików, nieprzyjacielski dla UE, nieprzyjazny uchodźcom, kraj z tanią robocizną i niskimi kosztami produkcji, ale też ze wzrostem gospodarczym. Widzą w nas także nowoczesnych, miłych, pracowitych, gościnnych ludzi, dumnych ze swojej przynależności i mających piękne kobiety. Dalej też jest dobrze. Ich zdaniem jesteśmy pięknym krajem na wakacje, z cudnymi widokami, z dobrym jedzeniem i alkoholem. Skojarzenia z wojną są gdzieś na szarym końcu.

To wszystko, co powyżej, w telegraficznym skrócie podane, pochodzi z bardzo świeżego badania Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Konrada Adenauera. Przepytano 1000 Polaków i ponad 1000 Niemców, (z czego po obydwu stronach tylko 30 proc. było u sąsiada) tytułując to: „Polacy i Niemcy o sobie nawzajem 25 lat po podpisaniu Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy”. Badanie zawiera mnóstwo wątków, ale ten raport otwiera to, co powyżej. Natomiast polsko-niemiecka rzeczywistość, ta przygraniczna, przeczy niechęci z jakiejkolwiek strony. Nasza współpraca z Brandenburgią to sto różnego rodzaju przedsięwzięć na kwotę prawie 149 milionów euro. Za którymi kryją się konkretne inwestycje, ale i codzienne kontakty. A następne miliony euro czekają na wykorzystanie. Nie trzeba być specjalistą, by wiedzieć, że za wszelkimi badaniami tzw. opinii społecznej kryją się stereotypy i wrażenia, często podsycane przez media i brak własnych doświadczeń. Warto więc sprawdzać samemu, jak się rzeczy mają. Najbliższa okazja to sobotnie Dni Województwa Lubuskiego w zupełnie fantastycznym, o światowej marce, miejscu: parku Mużakowskim ( str. 11) - wspólnym polsko-niemieckim przedsięwzięciu, które po polskiej stronie w 2015 roku odwiedziło pół miliona Niemców.

Iwona Zielińska, redaktor naczelna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.