Zdzisław Haczek

Stawianie pomnika z okazji 50. rocznicy "bitwy o dom katolicki"

pomnik, wydarzenia zielonogórskie Fot. Zdzisław Haczek Płyta pomnika symbolizują drzwi do celi
Zdzisław Haczek

Artysta rzeźbiarz Robert Kaja dogląda budowy pomnika upamiętniającego 50. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich, kiedy to kilka tysięcy obrońców domu katolickiego starło się z oddziałami milicji.

Dziś autor pomnika - rzeźbiarz z Gdańska Robert Kaja - nadzorował stawianie płyty, która symbolizuje drzwi do celi. Przez "judasza" można zobaczyć napis na ścianie Filharmonii Zielonogórskiej, przypominający Wydarzenia Zielonogórskie.

30 maja 1960 r. doszło w Zielonej Górze do największych antyrządowych wystąpień w historii miasta. Poszło o należący do parafii św. Jadwigi dom katolicki (dziś filharmonia), który komuniści postanowili odebrać kościołowi. Wybuchły wielogodzinne zamieszki, w których uczestniczyło kilka tysięcy ludzi. Ponad 200 osób zostało aresztowanych, 178 skazanych na kary więzienia. Najwyższe kary dochodziły do pięciu lat więzienia.

Zdzisław Haczek

Pracuje w Gazecie Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach działał w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubi brać z humorem. W GL zajmuje się tym, co trzeba. A szczególnie lubi ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z kamerą spotkacie go zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbia chować się w kinowej sali (bez kamery...)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

17,50 35,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.