Stawy bez zwyrodnień

Czytaj dalej
Fot. istock
Katarzyna Sklepik

Stawy bez zwyrodnień

Katarzyna Sklepik

Ręce i nogi zaczynają boleć? Uważaj, to może być artroza. Podpowiadamy, co robić.

Choroba zwyrodnieniowa, nazywana artrozą, najczęściej obejmuje stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup. Jaki jest mechanizm jej powstawania? - Chrząstka stawowa chroni nasze kości przed ocieraniem się o siebie i umożliwia prawidłową ruchomość stawów. Na skutek procesów mechanicznych i biologicznych tkanka ta ulega zużyciu lub uszkodzeniom, co z kolei powoduje stan chorobowy - mówi Marcin Grześkowiak, dyplomowany terapeuta manualny i fizjoterapeuta.

Do przyczyn schorzenia zalicza się wady wrodzone, obciążenia genetyczne, wady postawy, a także brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia oraz nadwagę. Z drugiej jednak strony, problemy ze stawami mogą być spowodowane zbyt intensywnymi treningami lub kontuzjami i urazami powypadkowymi.

Jakie mogą być pierwsze objawy zwyrodnień stawów? Na początku rozwojowi choroby mogą nie towarzyszyć żadne objawy. - Do pierwszych symptomów schorzenia zaliczyć możemy ogólne uczucie osłabienia objętych procesem chorobowym okolic ciała, a także „strzelanie” stawów. Pojawia się także charakterystyczna trudność w rozruszaniu stawów po dłuższym przebywaniu w jednej pozycji i ból nasilający się podczas wysiłku lub w konkretnych pozycjach. W przypadku zmian w obrębie kręgosłupa może on promieniować lub lokalizować się w jednym miejscu - tłumaczy Marcin Grześkowiak.

Odpowiednio dobrane zabiegi zmniejszą ból i zadziałają przeciwzapalnie

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich stawów? Konieczne jest byśmy regularnie uprawiali sport i w ten sposób wzmacniali mięśnie i stawy, a także utrzymywali prawidłową wagę ciała. Co ważne, podczas ćwiczeń nie możemy przeciążać stawów. W odpowiedni sposób podnosić ciężkie przedmioty, zachowywać prawidłową postawę ciała podczas codziennych czynności. A wady postawy korygować.

Kiedy odczuwamy ból często sięgamy po maści i tabletki przeciwbólowe, trzeba jednak uświadomić sobie, że środki farmakologiczne przynoszą tylko doraźne efekty. I niestety nie najlepiej wpływają na nasz żołądek. Jednak sposobem, przynoszącym najlepsze rezultaty jest korzystanie z pomocy fizjoterapeuty.

- Właściwy program ćwiczeń i zabiegów wykonywany w gabinecie terapii manualnej i rehabilitacji skutecznie pomaga w bólach zwyrodnieniowych. Terapia manualna wykonywana przez terapeutę i odpowiednio dobrane ćwiczenia, wspomagane zabiegami fizykoterapeutycznymi, takimi jak krioterapia, hydroterapia, elektroterapia, magnetoterapia czy naświetlanie laserem i lampami znacznie zmniejszają ból, rozluźniają mięśnie, działają przeciwzapalnie, zwiększają zakres ruchu, a nawet hamują proces zwyrodnieniowy - mówi Marcin Grześkowiak.
Jednak jak głosi stara prawda - lepiej zapobiegać niż leczyć.

Autor: Katarzyna Sklepik

Katarzyna Sklepik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.