Sto lat muzeum i dziesiątki możliwości edukacji

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Sto lat muzeum i dziesiątki możliwości edukacji

Eliza Gniewek-Juszczak

O jubileuszu Muzeum Miejskiego w Nowej Soli oraz o ofercie instytucji dla gości z całego regionu rozmawiamy z dyrektorem Tomaszem Andrzejewskim

Muzeum szykuje się do jubileuszu? Co będzie w programie?
Otworzymy wystawę „Muzeum w Nowej Soli 1916 – 2016”. Połączymy przedwojenną i powojenną działalność instytucji. Obie nie istniałyby gdyby nie duże zaangażowanie społeczników. Polskie muzeum powstało w miejscu dawnego muzeum w Neu Salz. Dlatego możemy mówić o ciągłości istnienia instytucji, które oczywiście różnią się troszkę charakterze i profilem. Podczas uroczystości będzie można m.in. własnoręcznie wybić medal z okazji stulecia. Będzie to kameralna impreza, ale otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy 22 września.

Rzadkie przedsięwzięcie czeka nas też na początku listopada.
Otworzymy wystawę brytyjskiego malarza akwarelisty, który jest zafascynowany Polską a zwłaszcza okolicami Nowej Soli. To William North, który maluje nasze, swojskie klimaty i co więcej w technice, która nie jest w ostatnim czasie popularna, bo akwareliści ustępują dzisiejszej fascynacji sztuką współczesną. Wernisaż odbędzie się 4 listopada.
Chcemy zamknąć sezon wystawienniczy w grudniu, otwierając wystawę, którą przygotowuje fundacja „Pałac Bojadła” – „Rezydencje środkowego Nadodrza i ich słynni mieszkańcy”. Wspieramy tą wystawę. Z pewnością będzie to interesujące przedsięwzięcie. Przygotowujemy się także do otwarcia stałej wystawy przyrodniczej w jednym z naszych obiektów, który obecnie jest w remoncie.

Czy w wycieczkach po Nowej Soli mogą brać udział klasy spoza powiatu?
Jesteśmy jak najbardziej otwarci na wycieczki spoza naszego powiatu, które przyjeżdżają do portu i Parku Krasnala. Zapraszamy wszystkich uczniów do nas. Mamy całoroczną ofertę dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, a także dla ponadgimnazjalnych, jeśli tylko będzie takie zapotrzebowanie. Klasy mogą brać udział w wycieczkach terenowych z przewodnikiem. Jedna prowadzi szlakiem solnym po zabytkach związanych z historią solną miasta. Drugi szlak umożliwia obejrzenie pomników przyrody w naszym mieście. Na trasie obu szlaków zawsze jest także zwiedzanie naszego muzeum. Dla uczniów z powiatu nowosolskiego organizujemy także konkursy historyczne, w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych. Myślę, że to ważny element edukacji regionalnej dzieci i młodzieży.

Muzeum Miejskie prowadzi też działalność naukową. Szykują się kolejne publikacje?
Na okoliczność jubileuszu przygotowaliśmy książkę „Muzeum w Nowej Soli 1916 – 2016”. Tematem kolejnej publikacji będą stare kartki pocztowe. Planujemy przygotować serię wydawniczą, która pokaże nasze zbiory filokartystyczne liczące ponad 1300 pozycji. Mamy też gotową książkę „My powróciliśmy”. Są to wspomnienia Sybiraków z nowosolskiego koła. Wkrótce zorganizujemy promocję tej publikacji.

Dziękuję za rozmowę.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.