Czesław Wachnik

Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa. Nuda jest im obca

W szkoleniu z zakresu komputerów uczestniczyli młodsi i starsi Fot. Fot. KRZYSZTOF SMORĄG W szkoleniu z zakresu komputerów uczestniczyli młodsi i starsi
Czesław Wachnik

Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa w gminie Czerwieńsk inspiruje wszystkich do działań. I już może się pochwalić wieloma sukcesami.

Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa, Krzysztof Smorąg, przypomina, że rozmowy o założeniu stowarzyszenia rozpoczęto już w 2014 roku. Jednak do ich sformalizowania doszło rok później, w marcu 2015 roku.

- Dlatego obecnie obchodzimy dopiero dwa lata działalności. To nie jest tak dużo, przypomnę, że trzeba było znaleźć chętnych, powstawaliśmy bowiem od podstaw. Dziś liczymy około 30 aktywnych członków, plus kilkudziesięciu sympatyków, którzy nam pomagają. Obecnie jesteśmy na etapie rozliczania budżetu za 2016 rok - tłumaczy.

I dodaje, że podstawowym zadaniem mijających dwóch lat było skonsolidowanie grupy, która wspólnie zabiegała o realizację projektów. A było ich kilka.

- Pierwszym był projekt o nazwie Trampolina - wylicza prezes Smorąg. - Polegał on na wyposażeniu pracowni komputerowej. A pomieszczenie pracowni członkowie stowarzyszenia wyremontowali wspólnymi siłami. Później jedna z firm komputerowych przekazała kilka urządzeń, dzięki czemu zainteresowani mogą w każdej chwili przyjść i korzystać z komputerów.

Przy okazji to także z projektu Trampolina pozyskano pieniądze na zakup mebli.

- Mieliśmy salkę, meble i komputery i wiele osób, dla których urządzenia te były zbyt tajemnicze. Dlatego konieczne były szkolenia mieszkańców, tak, by mogli oni z komputerów korzystać - przekonuje nasz rozmówca.

Dlatego zorganizowano szkolenia, które trwały aż 3 miesiące. Te szkolenia częściowo sfinansowała gmina, a skorzystało z nich kilkadziesiąt osób, dorosłych i dzieci.

- Szkolenia były prowadzone pod kątem wykorzystania komputerów i internetu w codziennym życiu. Natomiast w przypadku dzieci nastawiliśmy się, by przekazać im takie umiejętności, by w sieci czuli się bezpiecznie. A jak wiemy, z tym nie jest najlepiej - zastrzega prezes Smorąg.

Kolejny projekt był realizowany przy współfinansowaniu Banku Zachodniego WBK pod hasłem ,,W pracowni mistrza - nie ma sztuki bez fantazji”. To bank przekazał pieniądze na zakup materiałów do pracowni, chociażby farb. Natomiast z uczniami miejscowej szkoły zajęcia prowadziła nauczycielka plastyki.

- Na zajęcia często razem z młodymi ludźmi przychodzili ich rodzice, którzy nie tylko doradzali, ale często sami malowali czy wykonywali wyroby z gliny. Efektem był kiermasz - wspomina przewodniczący Smorąg.

Zaskakująco dobre efekty przyniosła akcja 1 procent. Członkowie stowarzyszenia wśród znajomych i sympatyków rozpropagowali pomysł, by każdy rozliczający PIT, 1 procent podatku przekazał na konto stowarzyszenia. Przygotowano specjalne ulotki i plakaty.
Za pozyskane pieniądze zakupiono 20 dużych gier planszowych, które trafiły do Domu Kultury w Nietkowicach.

Prezes Smorąg wylicza, że w ostatnim czasie pozyskano znacznie ponad 10 tys. zł i dodaje też, że nie mniej ważnym celem stowarzyszenia jest dbałość o wygląd wsi.

A Nietkowice są dużą miejscowością, liczącą około 1,5 tys. mieszkańców. To oznacza najwięcej ze wszystkich sołectw. A sprzątano i sadzono kwiaty głównie w miejscach publicznych jak parkach, na przystankach, skwerach itp. W tym roku akcja będzie powtórzona.
Jednym z ostatnich projektów realizowanych od 22 lutego br. są ,,Muzyczne tradycje z Nietkowiankami”. Zakłada on, że na bazie utworów przygotowanych przez zespół Nietkowianki, odbywają się zajęcia śpiewaczo-muzyczne. Uczestniczy w nich 30-35 osób, które śpiewają, tańczą i wspólnie się bawią. Projekt był możliwy, dzięki dofinansowaniu przez gminę Czerwieńsk.

- Nie zamierzamy spocząć na laurach. Już złożyliśmy kolejny projekt do BZ WBK. Tym razem dotyczy on zajęć sportowych. Jeśli bank go zaakceptuje, wtedy rozpoczną się dodatkowe zajęcia z młodzieżą - ujawnia prezes Smorąg.

I dodaje, że to, iż stowarzyszeniu wiele się udaje, jest też zasługą sołtys Haliny Ka¬zimierczak oraz szkoły, której dyrektorką jest Beata Kłos - Wygas.

Burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus bardzo wysoko ocenia stowarzyszenia działające w gminie.

- Zgłaszają one ciekawe propozycje, które staramy się popierać. Stowarzyszenie w Nietkowie jest młodą organizacją pozarządową zajmującą się sportem, bezpieczeństwem i integracją mieszkańców. Dlatego oceniam ją wysoko. Tu może zdradzę, że już na początku maja chcemy przekazać naszym wodniakom przystań na Odrze, a na imprezie wystąpi zespół Nietkowianki - mówi burmistrz.

W szkoleniu z zakresu komputerów uczestniczyli młodsi i starsi
Fot. KRZYSZTOF SMORĄG W szkoleniu z zakresu komputerów uczestniczyli młodsi i starsi
Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.