Strefa inwestycyjna szansą dla Sulechowa

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Strefa inwestycyjna szansą dla Sulechowa

Marek Białowąs

Wkrótce ruszą prace przy uzbrajaniu, tak potrzebnej w mieście, strefy inwestycyjnej. Szacowany koszt prac wynosi około 7 mln zł

- Dokumentacja niezbędna do prac jest już gotowa. Szykujemy się do ogłoszenia przetargu na uzbrojenie strefy - mówi Edward Fedko odpowiedzialny w sulechowskim magistracie za pozyskiwanie pieniędzy z funduszy unijnych. - Na uzbrojenie czeka 20 hektarów. Obok Agencja Nieruchomości Rolnej ma jeszcze kolejne 24 hektary.

Pierwszy przetarg został już ogłoszony. Dotyczy kompleksowego uzbrojenia terenów inwestycyjnych w gminie Sulechów objętych podstrefą Kostrzyńsko Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Chodzi o budowę sieci wodociągowej do gminnych terenów inwestycyjnych oraz budowę sieci kanalizacji sanitarnej do gminnych terenów inwestycyjnych.

Później będą kolejne przetargi na budowę sieci energetycznej, oświetlenia, dróg, chodników i ścieżki rowerowej.

- Sulechów ma wręcz wymarzone położenie - mówi pan Stanisław (nazwisko do wiadomości redakcji ,,GL’’), którego poprosiliśmy o opinię na temat szans budowy nowych zakładów pracy w mieście. - Jesteśmy przy trasie szybkiego ruchu S3, blisko portu na Odrze i na dodatek do lotniska w Babimoście też tylko kilka kilometrów. Powinno się udać ściągnąć do nas jakiś biznes. Dziwię się, dlaczego wcześniej nie przygotowaliśmy terenów pod inwestycje.

Pierwszy większy inwestor już się pojawił. Niestety nie zbuduje w mieście zakładu produkcyjnego, a małe centrum handlowo - usługowe przy sklepie Intermarche.

Sulechów ma wręcz wymarzone położenie

Budowa ma być ukończona do 15 kwietnia br. przyszłego roku. Prowadzi ją spółka Wegner na zlecenie niemieckiej firmy Saller. W tzw. parku handlowym ma być 6 pawilonów dla najemców, którzy zdecydują się otworzyć tam swoje sklepy. Znane są już trzy firmy, które podpisały umowy najmu: Textilmarket, Martes oraz Media Expert.

Inną inwestycją będzie planowane centrum Quick Park przy skrzyżowaniu krajowej S3 oraz drogi nr 32 prowadzącej na Poznań. Ma tam być pierwsza w Sulechowie restauracja znanej firmy McDonald’s oraz stacja benzynowa. Na terenie obiektu powstanie prawdopodobnie 7 lokali o łącznej powierzchni najmu 3 tys. mkw. Znamy już pierwszego najemcę - jak poinformował na swojej stronie internetowej radny Sebastian Różycki - będzie nim sklep obuwniczy CCC, a obok niego sklep odzieżowy, sportowy i drogeria.

- Sklepów przybędzie. Słyszałam opinie, że w efekcie będziemy jeździć rzadziej do Zielonej Góry na zakupy - mówi pani Katarzyna, córka pana Stanisława. - Chociaż ja myślę, że młodzi do kina i do dużego centrum handlowego zawsze będą jeździć. Tam przecież jest wybór tak duży, szczególnie ubrań. Oby tylko była praca i pieniądze na te zakupy. Ciekawie kiedy powstanie w strefie inwestycyjnej jakiś zakład produkcyjny.

Być może dowiemy się tego wkrótce. Przetarg na sprzedaż pierwszych działek w strefie ma być jeszcze w tym miesiącu.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.