Strzelce obchodzą w tym roku wielkie święto - swoje 730 urodziny

Czytaj dalej
Fot. UM Strzelce Kraj.
(ad)

Strzelce obchodzą w tym roku wielkie święto - swoje 730 urodziny

(ad)

Przed mieszkańcami Strzelec Krajeńskich więc niezwykły rok pełen jubileuszowych wydarzeń, imprez, niespodzianek.

Harmonogram obchodów jubileuszu 730-lecia jest właśnie dopinany i miasto nie wszystko jeszcze może zdradzić. Ale już wiadomo, że główne uroczystości zaplanowano na czerwiec.
Rozpocznie je wielka impreza sportowa: wyścig kolarski I Kryterium Uliczne Ognia i Czarów. Nic dziwnego - Strzelce od lat silnie są związane z kolarstwem, środowisko miłośników tego sportu i klub LKS POM aktywnie działa.

Wyścig kolarski

Co roku są wyścigi kolarskie, ale sportowcy wyjeżdżają na trasę prowadzącą przez gminne wsie i w mieście widać ich tylko przez chwilę. W latach 80. wyścigi wyglądały inaczej: kolarze pędzili trasami po całym mieście, m.in. wzdłuż zabytkowych murów. Cały wyścig mogli obserwować mieszkańcy. - Emocje były ogromne, mieszkańcy uwielbiali te wyścigi, przy ulicach trudno było znaleźć wolne miejsce. I to właśnie do tych wspaniałych emocji chcieliśmy nawiązać, i zorganizować wyścig biegnący przez całe miasto. Wraz z klubem POM zwróciliśmy się więc do Polskiego Związku Kolarskiego, przydzielili nam kryterium uliczne. Związek nadał temu wydarzeniu rangę Pucharu Polski, gwarantuje to, że przyjedzie do nas czołówka kolarstwa - mówi wiceburmistrz Mateusz Karkoszka.

Hasło: Strzelce oczarowują nawiązuje do Baszty Czarownic

Wyścig zaplanowano na 12 czerwca. Rozpocznie on tydzień głównych obchodów jubileuszu. Każdego dnia na rynku i w różnych miejscach w mieście będą m.in. lekcje historyczne, kino plenerowe, kabaret. Także wtedy mieszkańcy będą mogli obserwować, jak powstaje pierwszy w mieście mural poświęcony rocznicy. Będzie malowany na ścianie bloku przy ul. Chrobrego (obok Netto).

Wielka impreza z gwiazdami

A tydzień ten zakończy wielka impreza z koncertami gwiazd na stadionie. Organizator nie chce jeszcze zdradzać nazwisk artystów. - Ale zapewniam, że przed nami koncert gwiazdy estrady polskiej z pierwszej półki - mówi Eryk Szurko, dyrektor Strzeleckiego Ośrodka Kultury.

Ale jubileusz będzie widoczny w mieście jeszcze przed czerwcem. Już wyszedł kalendarz z pocztówkami z dawnego Friedeberga (czyli Strzelec), niebawem przy wjazdach do miasta staną witacze z nowym logo miasta i hasłem: Strzelce oczarowują. Rusza bowiem nowa strategia promocyjna opierająca się właśnie na tym haśle.

- W tej strategii chcemy bazować na jednym z naszych najcenniejszych zabytków: na Baszcie Czarownic. Dlatego też, wzorem zielonogórskich bachusików, chcemy ustawiać w mieście małe figurki czarownic z brązu. Pierwsza pojawi się przy baszcie, kolejne w kolejnych latach, w różnych częściach miasta - mówi burmistrz Mateusz Feder. Kto chce, może też taką figurkę miastu zasponsorować.

Na dniach ujrzy światło dzienne logo jubileuszu oraz jubileuszowe gadżety: smycze lub odblaski. Jest też niespodzianka dla przyszłych rodziców: każde dziecko urodzone w 2016 r. otrzyma książkę ze strzeleckimi legendami z dedykacją od burmistrza.

(ad)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.