Stwórz swoją kopertę życia

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Stwórz swoją kopertę życia

Alicja Kucharska

Koperta w lodówce może uratować życie.

Świebodziński OPS rozpoczął realizację ogólnopolskiego projektu „Koperta życia”, którego celem jest podnoszenia skuteczności interwencji służb ratowniczych. Dzięki „Kopercie Życia” interweniujący mają szybki dostęp do informacji zdrowotnych pacjenta, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo seniorów.

Akcja dotychczas realizowana z wielu gminach całej Polski dotarła również do Świebodzina. - Seniorzy otrzymują specjalnie przygotowane koperty, w których znajdują się dane osobowe oraz najważniejsze informacje o stanie zdrowia pacjenta - wyjaśnia Malwina Baszuro, ze świebodzińskiego OPS-u. Wstępnie przygotowano 200 kopert, z czego ponad 40 już trafiło w ręce zainteresowanych. Pracownicy OPS-u zapewniają, że jeśli zapotrzebowanie będzie większe, to pojawi się kolejna pula kopert. - Pierwszeństwo mają osoby starsze, zwłaszcza mieszkające samotnie. Kopertę mogą odebrać także osoby niepełnosprawne - dodaje M. Baszuro.

W kopercie powinny znaleźć się informacje o przyjmowanych lekach, alergiach, przebytych chorobach czy też karta informacyjna z pobytu w szpitalu. Dodatkowo należy zamieścić kontakt do osób najbliższych, których lekarze powinni powiadomić o stanie zdrowia. - Pakiet z tymi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest w każdym domu i jest łatwo dostępne. Na lodówce powinna znaleźć się naklejka sugerująca, że taka koperta jest sporządzona. Co ważne, dane medyczne zawarte w karcie informacyjnej muszą być potwierdzone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Karta ważna jest rok. Wówczas należy ją zaktualizować - dodaje M. Baszuro.

Pierwszeństwo mają osoby starsze, zwłaszcza mieszkające samotnie. Kopertę mogą odebrać także osoby niepełnosprawne - mówi M. Baszuro.
Alicja Kucharska Pierwszeństwo mają osoby starsze, zwłaszcza mieszkające samotnie. Kopertę mogą odebrać także osoby niepełnosprawne - mówi M. Baszuro.

- W zasadzie o akcji wiem już od roku i chciałam taką kopertę zamówić. Gdy dowiedziałam się, że akcję zorganizował świebodziński OPS i pakiet można odebrać nieodpłatnie, od razu skorzystałam z tej możliwości - mówi Maria Marciszonek. - Na pewno będę przekazywać tę wiadomość innym seniorom. To bardzo pożyteczna idea. Popieram i tym samym dziękuję radzie miejskiej, że poprali tę inicjatywę - dodaje pani Maria. - To słuszne przedsięwzięcie - zaczyna Bożena Bojko. - Myślę jednak, że z takiej koperty mogliby skorzystać nie tylko seniorzy, ale także osoby młode, samotnie wychowujące dzieci - komentuje.

Do uczestnictwa w akcji zachęcają również lekarze i ratownicy medyczni, wskazując, iż taki pakiet informacji, dostępny „od zaraz”, jest niezwykłym ułatwieniem w przypadku osób przewlekle chorych, starszych oraz samotnych. - Z punktu widzenia ratowników medycznych to dobra i potrzebna inicjatywa - zaczyna ratownik medyczny Ireneusz Woźniak. Nierzadko przyjeźdżamy do pacjentów, z którymi kontakt jest utrudniony. Nie posiadamy więc podstawowego pakietu informacji, nie wiemy na co pacjent choruje i jakie leki przyjmuje. Im szybciej mamy kompletne informacje, tym szybciej i lepiej możemy udzielić pomocy - dodaje. Jak zaznacza nasz rozmówca, o akcji powinni informować lekarze rodzinni oraz pielęgniarki, bo to oni mają najczęstszy kontakt z pacjentami. - Wtedy dana osoba otrzymałaby kopertę, którą od razu podpisałby lekarz. Seniorom trzeba pomóc w przejściu całej procedury, aż do etapu końcowego, gdzie koperta trafia do lodówki - dodaje I. Woźniak.

„Kopertę Życia” wraz z kartą informacyjną i naklejką można odebrać w Świebodzińskim OPS-ie na Pl. Wolności 14. O akcji informują też pracownicy socjalni oraz sołtysi. Do projektu chętnie dołączyły się również miejscowe fundacje i stowarzyszenia.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.