Stwórzmy wspólnie wizję miasta

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Stwórzmy wspólnie wizję miasta

Leszek Kalinowski

Musimy wiedzieć, gdzie chcemy rozwijać budownictwo mieszkaniowe, przemysł w Zielonej Górze - mówili w poniedziałek, 30 maja, uczestnicy konsultacji eksperckich, zorganizowanych przez zielonogórski klub Nowoczesnej.

Ekonomista prof. Marian Kopij podkreślał, że istotne jest dziś planowanie zintegrowane. Nie na cztery lata, ale w nieograniczonej perspektywie.

- Wiadomo, że dziś nie wybudujemy nowego szpitala. Ale miejsce na tę placówkę musimy już zaznaczyć teraz - mówił. - Trzeba wiedzieć, czego chcemy. Mówiąc o budownictwie mieszkaniowym, zaznaczył, że należy dokładnie wyliczyć, ile mieszkań rocznie powinniśmy budować. Dodał, że budowa mostu i drogi do Milska otworzy nam nowe tereny rozwojowe i trzeba o nich już myśleć.

Uczestnicy spotkania zaznaczyli, że miastu potrzeby jest miejski architekt, urbanista i inni specjaliści, którzy utworzyliby razem z konserwatorem zabytków wydział, zajmujący się przyszłością miasta. To ludzie stąd, znający specyfikę połączonej, większej Zielony Góry powinni planować nasz rozwój. W tym także nowego ujęcia pitnej, głębinowej wody. Architekt Elżbieta Stankiewicz podkreśla, że jest przeciwnikiem tego, by plany czy inne dokumenty wykonywane były przez fachowców z Wrocławia, Poznania czy innych miast. Marlena Kopij z Zielonogórskich Perspektyw dodaje, że w mieście działa wiele stowarzyszeń i organizacji, których celem jest poprawa życia mieszkańców. Warto i ich posłuchać, bo z każdej dyskusji może urodzić się jakieś ciekawe rozwiązanie. Najważniejszy jest dialog.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.