tor, mił

Subiektywne i statystyczne podsumowanie 3 ligi

Stal zajęła wyższe miejsce w tabeli od Resovii, ale w derbach Rzeszowa na plus wyszły jednak “pasiaki”, zaliczając remis i wygraną. Fot. Krzysztof Kapica Stal zajęła wyższe miejsce w tabeli od Resovii, ale w derbach Rzeszowa na plus wyszły jednak “pasiaki”, zaliczając remis i wygraną.
tor, mił

W 3 lidze było ciekawie niemal do ostatniej kolejki. Zapraszamy na podsumowanie sezonu w formie alfabetu. Dla ciekawskich także dużo nowinek i statystyk.

A jak atak. Najlepszy w 3 lidze miała Stal Rzeszów, która zdobyła 70 goli.

B jak Baran Arkadiusz. Pomocnik Stali zakończył karierę. Na Hetmańskiej spędził prawie 10, a w Cracovii ponad 7 sezonów. W tej drugiej zagrał 137 razy w ekstraklasie.

C jak czekanie. Rzeszów czeka na 2 ligę już 3 lata i co najmniej rok jeszcze poczeka.

D jak dymisja. Kilka kolejek przed końcem sezonu podał się do niej Mariusz Sawa. Chciał zmotywować działaczy do wypłaty piłkarzom zaległych wypłat. Trener JKS-u cel osiągnął.

E jak emocje. Już dawno o awans nie walczyło tak dużo ekip. Jeszcze przed ostatnią kolejką Garbarnia nie mogła być do końca pewna swego.

F jak frekwencja. Było z nią marnie na Podkarpaciu. Ponad tysiąc kibiców przyciągnęły jedynie derby Rzeszowa i mecz Karpaty - Resovia.

G jak Gwinea Bissau. Z tego kraju w Zachodniej Afryce pochodzi napastnik Amido Batis Cande, który wiosną pojawił się w Stali. Rozegrał w sumie 161 minut. Gola nie strzelił.

H jak historyczny gol. Pierwszą dla Cosmosu 3-ligową bramkę zdobył Piotr Laskowski. Stało się to na inaugurację sezonu, w 33 minucie meczu z JKS-em.

I jak i inicjatywa. Po porażce Stali w Nowotańcu Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, ogłosił, że lepszy na półmetku sezonu z rzeszowskich zespołów otrzyma zwiększoną dotację z ratusza.

J jak jedenaście. Tyle meczów z rzędu wygrał wiosną Motor Lublin. Porażka w Radzyniu Podlaskim kosztowała go jednak awans do 2 ligi.

K jak król strzelców. Został nim Wojciech Reiman (Stal, 17 goli). Wyczyn tym bardziej godny uznania, iż stał się udziałem pomocnika.

L jak lanie. Z podkarpackich ekip największe dostał JKS, który w rundzie wiosennej przegrał u siebie ze Stalą 0:5.

M jak mistrz. Garbarnia Kraków po raz drugi z rzędu zajęła 1. miejsce. Rok temu wygrała małopolsko-świętokrzyską 3 ligę, ale przepadła w barażu. Teraz bezpośrednio awansowała.

N jak nieszczęście. Mirosław Baran zerwał w rundzie wiosennej ścięgno Achillesa. Stoper Resovii jest po dwóch operacjach i nie wiadomo, kiedy będzie mógł wznowić treningi.

O jak Ogrodnik Michał. Piłkarz Resovii przez prawie dwa sezony leczył kontuzje. Pod koniec sezonu wrócił do gry i pokazał się z całkiem dobrej strony.

P jak passa. Najlepszą z naszych drużyn miała Stal, która kończyła sezon siedmioma wygranymi, notując w nich bilans bramkowy 24:0. Jesienią 6 razy z kolei wygrał JKS.

R jak rozczarowanie. W mniejszym lub większym stopniu dotyczyło wszystkich podkarpackich ekip.

S jak sensacja. Największe sprawił Cosmos, który w Nowotańcu pokonał Motor Lublin i Stal Rzeszów.

T jak tuzin. 12 goli zdobył Piotr Prędota. Po raz pierwszy odkąd pojawił się w Stali, nie został jej najlepszym strzelcem. Przez 4 lata zdobył dla biało-niebieskich 74 bramki.

U jak Ukrainiec. Bohdan Bławacki jest pierwszym trenerem znad Dniepru w historii Stali Rzeszów.

W Wasiluk Adam. Pojawił się jako piąty bramkarz Stali w tym sezonie (12 meczów). Początki miał średnie, ale w siedmiu ostatnich meczach nie wpuścił gola.

Z jak zmiany trenerów. Wiosną do najszybszej doszło w Stali. Marcin Wołowiec był trenerem rzeszowian do 3 kolejki II rundy. Roszady na trenerskim stołku nastąpiły też w Krośnie i Nowotańcu.

Sezon w liczbach: *

2 - zaledwie tyle razy punktami dzielił się MKS Trzebinia/Siersza

7 razy na wiosnę wygrywał u siebie Motor Lublin. To komplet zwycięstw

W 8 klubach doszło do zmian na stanowisku trenera

Po 10 pojedynków remisowały zespoły Karpat Krosno i Unii Tarnów

12 goli w pierwszych piętnastu minutach zdobyła Soła Oświęcim

13 bramek jesienią straciło Podlasie Biała Podlaska

14 bramek z rzutów karnych zdobył Motor Lublin

16 spotkań, czyli dokładnie połowę wygrała Resovia

17 bramek zdobył Wojciech Reiman, pomocnik Stali Rzeszów. Był najskuteczniejszym piłkarzem sezonu

W 18 meczach kibice nie oglądali bramek

21 spotkań wygrała Garbarnia Kraków

22 bramki w ostatnim kwadransie straciły Orlęta Radzyń Podlaski

29 - najmniej goli straciły drużyny Garbarni Kraków i Motoru Lublin

30 goli zdobył Cosmos Nowotaniec. To najsłabszy wynik w lidze

43 punkty wiosną wywalczył Motor Lublin

68 punktów zdobyła Garbarni Kraków, mistrz rozgrywek

70 - najskuteczniejszą drużyną rozgrywek była Stal Rzeszów

95 goli padło z rzutów karnych

101 razy drużyny wygrywały różnicą jednego gola

111 bramek padło w meczach z udziałem Orląt Radzyń Podlaski

130 razy bramkarze zachowywali czyste konto

359 razy do bramki trafiały drużyny przyjezdne

427 goli zdobywali natomiast gospodarze

630 - przez tyle minut czyste konto zachowywał Adam Wasiluk, bramkarz Stali Rzeszów

786 bramek padło we wszystkich meczach

* Do statystyk wliczone zostały mecze zakończone walkowerami

Czy wiesz, że...
Wisła II Kraków wycofała się z rozgrywek po 5. kolejce, a jej wyniki zostały anulowane.

Stal Rzeszów wygrała ostatnie siedem meczów sezonu. Zdobyła w nich 24 bramki, nie tracąc przy tym żadnego gola.

Zaledwie siedmiu piłkarzy dzieliło się łupem bramkowym w Cosmosie Nowotaniec.

Podlasie Biała Podlaska w rundzie jesiennej nie wygrało na własnym boisku żadnego meczu. Przy okazji ta drużyna legitymowała się w tym czasie najlepszą defensywą w lidze.

JKS Jarosław lepiej radził sobie na wyjazdach, bo w gościach wywalczył 23 punkty, a u siebie 19 oczek.

Wierna Małogoszcz zagrała dwie równe rundy. Jesienią oraz wiosną wywalczyła po osiem punktów. Jej kibicom chodziło pewnie jednak o inną stabilizację formy.

Najwięcej bramek w ostatnim kwadransie (21) zdobyła Stal Rzeszów. Do końca starał się grać również JKS Jarosław, który w tym czasie zdobył 17 goli.

Tylko dwukrotnie zdarzyło się, że jeden piłkarz zdobył trzy bramki w jednym meczu. Autorami hat-tricka byli napastnik Resovii Bartłomiej Buczek w meczu ze Spartakusem Daleszyce i Bartłomiej Raba z JKS-u Jarosław, kiedy przeciwnikiem była Wierna Małogoszcz.

14 bramek autorstwa Artura Gieragi z Motoru Lublin robi wrażenie. Warto jednak dodać, że 12 z tych goli strzelił z rzutów karnych.

Sporym pechowcem był piłkarz Orląt Radzyń Podlaski Sebastian Wrzesiński, który dwukrotnie umieszczał piłkę we własnej bramce.

Rewelacyjnie w starciach derbowych spisywała się Resovia, która w meczach z rywalami z Podkarpacia wywalczyła aż 22 punkty. Równo połowę mniej oczek zdobyła Stal Rzeszów. 10 punktów ugrały Karpaty Krosno, 7 JKS Jarosław, a 5 Cosmos Nowotaniec.

Dwadzieścia bramek w całym sezonie było samobójczych. Po trzech piłkarzy Unii Tarnów i Wiernej Małogoszcz trafiało do własnej bramki.

Zdecydowanie częściej piłkarze trafiali w drugich połowach, kiedy padło 446 bramek. Przed przerwą goli było 340.

Z 272 meczów gospodarze wygrywali 122 razy, goście 91, a remisami kończyło się 59 spotkań.

Po najefektowniejsze zwycięstwa zarówno u siebie, jak i na wyjeździe sięgała Stal Rzeszów. Na własnym boisku pokonała 6:1 Wierną Małogoszcz, a w gościach JKS Jarosław 5:0. Z tym drugim meczem była ciekawa sytuacja, bo wszystko gole padły w pierwszej połowie.

Najczęściej (30 razy) notowano remis 1:1. W 27 wypadkach gospodarze wygrywali 2:1, a w 24 spotkaniach to przyjezdni zwyciężali takim rezultatem.

W całym sezonie piłkarze „wykręcili” średnią 2,89 gola na jedno spotkanie.

W Stali Rzeszów w całym sezonie broniło aż pięciu bramkarzy. Maciej Krakowiak i Dawid Kaszuba wystąpili po pięć razy. Marcin Wieczerzak zaliczył dziesięć meczów, w tym raz zagrał...w polu. Adam Wasiluk bronił w dwunastu meczach, a Matthew Korziewicz zaliczył jedno spotkanie.

Motor Lublin wiosną zaliczył imponującą serię jedenastu kolejnych wygranych, która została przerwana w Ostrowcu Św.

Trenerem lublinian w rundzie wiosennej był Marcin Sasal znany m.in. z pracy w Koronie Kielce czy Pogoni Szczecin. Prezesem klubu jest natomiast były dziennikarz sportowy Leszek Bartnicki.

Resovia w całym sezonie straciła 39 bramek. Ostatni raz drużyna „pasiaków” tyle goli straciła w sezonie 2007/2008, jeszcze w „starej” 3 lidze.

tor, mił

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.