Sulechów czeka na nowych inwestorów

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Sulechów czeka na nowych inwestorów

Marek Białowąs

Kiedy pojawi się pierwszy inwestor, który zbuduje zakład na terenie strefy gospodarczej? - Takie sprawy nie lubią rozgłosu - tłumaczą urzędnicy

Urząd miejski w Sulechowie poinformował, że w oddziale Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Nowym Kisielinie burmistrz podpisał porozumienie w sprawie sprzedaży działki na terenie sulechowskiej podstrefy.

- To dopiero wstępne porozumienie i nic nie jest jeszcze przesądzone - powiedział ,,GL’’ Burmistrz Ignacy Odważny.
Trochę więcej rąbka tajemnicy ujawnił Stanisław Iwan, zastępca prezesa KSSSE. - Interesujemy się tym terenem ale nie mamy na myśli jeszcze żadnego inwestora, który wyraziłby chęć budowy zakładu - mówi S. Iwan. - Podobnie robimy w wielu podstrefach. Staram się po prostu być aktywnym uczestnikiem gry. Chcemy mieć większą możliwość oferowania inwestorom terenów.

- W Sulechowie od dawna dziwimy się, że przy takim położeniu nie mamy żadnych zakładów - komentuje pani Iwona, emerytowana nauczycielka. - Jesteśmy blisko autostrady, tuż przy trasie S3, granicy z Niemcami. Do tego jest jeszcze pobliskie lotnisko w Babimoście i port na Odrze w Cigacicach. To niewykorzystany potencjał. Do Nowej Soli nie mamy co się porównywać, ale proszę zobaczyć na Babimost, gdzie inwestorów nie brakuje.

Korzystne położenie Sulechowa potwierdzają też szefowie KSSSE. - Zwłaszcza dla firm logistycznych miasto to jest bardzo dobrym miejscem na inwestycje. Jednak przyczyna braku nowych zakładów jest jedna, dotychczas nie było przygotowanych terenów dla inwestorów - powiedział Stanisław Iwan.

To się jednak zmieni, bo już w marcu ruszyły prace przy uzbrojeniu działek objętych specjalną strefą ekonomiczna. Zadanie to wykonuje konsorcjum w składzie Przedsiębiorstwo Drogowe „Dromar Bis” z Nowej Wsi oraz Przedsiębiorstwo Drogowo - Budowlane z Tłoków.
- Inwestycja będzie kosztować 5 mln zł, ale staramy się uzyskać dofinansowanie połowy z tej kwoty - powiedział I. Odważny.
W pierwszym etapie budowy powstanie sieć wodociągowa do gminnych terenów inwestycyjnych oraz sieć kanalizacji sanitarnej. Później będą kolejne przetargi na budowę sieci energetycznej, oświetlenia, dróg, chodników i ścieżki rowerowej.
Gmina ma 20 ha gruntów odjętych specjalnym statusem, a obok 22 ha należą do Agencji Nieruchomości Rolnych, która ostatnio sprzedała już jedną z działek. a ą

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.