Sulechów. Kiedy pojedziemy ścieżką rowerową przez całą gminę? Prace niebawem wystartują

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
AK

Sulechów. Kiedy pojedziemy ścieżką rowerową przez całą gminę? Prace niebawem wystartują

AK

W pierwszych dniach października rozpocznie się budowa ścieżki rowerowej od Nowego Światu do Kalska. Kiedy wyczekiwana przez mieszkańców trasa będzie gotowa?

Ścieżka rowerowa będzie miała blisko 12 kilometrów. Z miejscowości Nowy Świat poprowadzi w kierunku Sulechowa i tam przez ulice Warszawską, Piaskową, Rozwojową, Łochowską, Żwirki i Wigury pobiegnie w kierunku Kalska. W przypadku miejskich ulic, przy okazji wyremontowane bądź wybudowane od podstaw będą chodniki. Poza Sulechowem ścieżka będzie miała nawierzchnię asfaltową, na „miejskim” odcinku zdecydowano się na polbruk.

- Prace rozpoczną się w Kalsku - wyjaśnia burmistrz Ignacy Odważny. - Całą trasę, podzielono na trzy odcinki, na których wykonanie ogłoszono odrębne przetargi, by i prace można było prowadzić niezależnie. W przypadku dwóch wyłoniono już wykonawcę: pierwszy od Kalska do Sulechowa i drugi, do ulicy Piaskowej (do obiektów socjalnych).

Dwa pierwsze przetargi wyszły bardzo dobrze. Musimy dołożyć ok. 100 tys. zł, niemniej to i tak sukces, bo w większości przypadków nie ma wykonawców albo ceny są nawet kilkukrotnie wyższe.

Inwestycja pochłonie ok. 11 mln zł. W 85 procentach finansowana jest z pieniędzy UE.- Cała ścieżka ma być gotowa do listopada 2019 roku - zapowiada burmistrz.

Warto przypomnieć, że niebawem zakończy się także budowa ścieżki rowerowej od Zielonej Góry do mostu w Cigacicach. Gmina była partnerem Zielonej Góry przy realizacji tej inwestycji, dofinansowała budowę trasy od wysokości Stożnego do Cigacic.

A dobrą wiadomością jest również to, że gmina przymierza się do budowy jeszcze jednego odcinka ścieżki rowerowej. - Przygotowujemy dokumentację projektową na budowę ścieżki rowerowej na odcinku od ulicy Poznańskiej w Sulechowie w kierunku Klępska, do granicy gminy - wyjaśnia burmistrz. - Na realizację tej inwestycji, ze względu na zwyżki cen nie mamy pieniędzy, jednak będzie mieli gotową dokumentację, by móc ubiegać się o dofinansowanie w najbliższych latach.

I. Odważny zaznacza, że ta trasa pozwoliłaby skomunikować gminę Sulechów z systemem ścieżek babimojskich, a w dalszej kolejności nawet poznańskich. Odcinek liczyłby 10 km. Ścieżka biegłaby w kierunku Łęgowa, a następnie wzdłuż starej poniemieckiej drogi, obok leśniczówki, doprowadziłaby to Klępska. A tam wzdłuż drogi wojewódzkiej w kierunku Janowca.

- Stworzymy więc całą sieć. Z jednej strony wejdziemy w system ścieżek Zielonej Góry, a ta inwestycja pozwoliłaby połączyć się z systemem wielkopolskim - podkreśla burmistrz.

AK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.