Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Sulechów. Kiedy pojedziemy ścieżką rowerową przez całą gminę? Prace niebawem wystartują

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
AK

Sulechów. Kiedy pojedziemy ścieżką rowerową przez całą gminę? Prace niebawem wystartują

AK

W pierwszych dniach października rozpocznie się budowa ścieżki rowerowej od Nowego Światu do Kalska. Kiedy wyczekiwana przez mieszkańców trasa będzie gotowa?

Ścieżka rowerowa będzie miała blisko 12 kilometrów. Z miejscowości Nowy Świat poprowadzi w kierunku Sulechowa i tam przez ulice Warszawską, Piaskową, Rozwojową, Łochowską, Żwirki i Wigury pobiegnie w kierunku Kalska. W przypadku miejskich ulic, przy okazji wyremontowane bądź wybudowane od podstaw będą chodniki. Poza Sulechowem ścieżka będzie miała nawierzchnię asfaltową, na „miejskim” odcinku zdecydowano się na polbruk.

- Prace rozpoczną się w Kalsku - wyjaśnia burmistrz Ignacy Odważny. - Całą trasę, podzielono na trzy odcinki, na których wykonanie ogłoszono odrębne przetargi, by i prace można było prowadzić niezależnie. W przypadku dwóch wyłoniono już wykonawcę: pierwszy od Kalska do Sulechowa i drugi, do ulicy Piaskowej (do obiektów socjalnych).

Dwa pierwsze przetargi wyszły bardzo dobrze. Musimy dołożyć ok. 100 tys. zł, niemniej to i tak sukces, bo w większości przypadków nie ma wykonawców albo ceny są nawet kilkukrotnie wyższe.

Inwestycja pochłonie ok. 11 mln zł. W 85 procentach finansowana jest z pieniędzy UE.- Cała ścieżka ma być gotowa do listopada 2019 roku - zapowiada burmistrz.

Warto przypomnieć, że niebawem zakończy się także budowa ścieżki rowerowej od Zielonej Góry do mostu w Cigacicach. Gmina była partnerem Zielonej Góry przy realizacji tej inwestycji, dofinansowała budowę trasy od wysokości Stożnego do Cigacic.

A dobrą wiadomością jest również to, że gmina przymierza się do budowy jeszcze jednego odcinka ścieżki rowerowej. - Przygotowujemy dokumentację projektową na budowę ścieżki rowerowej na odcinku od ulicy Poznańskiej w Sulechowie w kierunku Klępska, do granicy gminy - wyjaśnia burmistrz. - Na realizację tej inwestycji, ze względu na zwyżki cen nie mamy pieniędzy, jednak będzie mieli gotową dokumentację, by móc ubiegać się o dofinansowanie w najbliższych latach.

I. Odważny zaznacza, że ta trasa pozwoliłaby skomunikować gminę Sulechów z systemem ścieżek babimojskich, a w dalszej kolejności nawet poznańskich. Odcinek liczyłby 10 km. Ścieżka biegłaby w kierunku Łęgowa, a następnie wzdłuż starej poniemieckiej drogi, obok leśniczówki, doprowadziłaby to Klępska. A tam wzdłuż drogi wojewódzkiej w kierunku Janowca.

- Stworzymy więc całą sieć. Z jednej strony wejdziemy w system ścieżek Zielonej Góry, a ta inwestycja pozwoliłaby połączyć się z systemem wielkopolskim - podkreśla burmistrz.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
AK

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.gazetalubuska.pl

Dwa bilety na Free Fight Federation 8 czerwca

Płacisz za pół roku z Gazetą Lubuską, a dwa bilety na Free Fight Federation dostajesz GRATIS!

180,00 400,00

FFF to nowość, której celem jest konfrontowanie w klatce ludzi znanych z pierwszych stron gazet, którzy chcą się sprawdzić w twardej formule MMA.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.