Sulechów. Pokaz filmu o obronie Domu Katolickiego z 30 maja 1960 r. w Zielonej Górze

Czytaj dalej
Fot. Teresa Wasilewicz
Agnieszka Stawiarska

Sulechów. Pokaz filmu o obronie Domu Katolickiego z 30 maja 1960 r. w Zielonej Górze

Agnieszka Stawiarska

29 maja 2019 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów odbyły się dwa bezpłatne pokazy filmu pt. „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki”.

Film pokazuje zryw antykomunistyczny, w którym uczestniczyło ok. 5 tys. osób – także mieszkańcy Gminy Sulechów.

Zainteresowanie pokazem

Na pierwszy pokaz filmu o godz. 11.00 przyszli nauczyciele i młodzież sulechowskich szkół. O godz. 16.00 odbył się drugi pokaz. Na projekcji filmu byli m.in. burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, dyrektor SP nr 3 Romuald Modrzyk, dyr. biblioteki publicznej Teresa Zawalna, uczestnik protestu Czesław Zdanowicz oraz Eugeniusz Derlatka, Edward Szyjka i Stanisław Harzowski.

Wspomnienia wciąż żywe

Pan Bogusław Malicki, który społecznie zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o bohaterach Wydarzeń Zielonogórskich z 1960 roku, pisze artykuły i organizuje wystawy, opowiedział o mieszkańcach Gminy Sulechów, uczestniczących w tych wydarzeniach – o Czesławie Zdanowiczu z Cigacic i Stanisławie Naosad z Brodów. Mówił również o młodych ludziach represjonowanych dlatego, że stanęli w obronie Domu Katolickiego.

Album wciąż do kupienia

Po filmie, B. Malicki pokazał zebrane dokumenty. Pan Czesław Zdanowicz opowiedział o swoim udziale w tych Wydarzeniach i doznanych represjach, Mówił, że prawie 3 tygodnie był aresztowany i ukarano go grzywną!

Przed pokazami filmu, w trakcie i po był do kupienia album „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Przywracamy pamięć” z filmem pt. „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki”. Wydawnictwo przygotowała Gazeta Lubuska. Były też inne publikacje rozdawane za darmo.

Album z filmem nadal można kupić w promocyjnej cenie 29,99 zł w Sulechowie w bibliotece publicznej (ul. Jana Pawła II 52) do piątku 7 czerwca w godz. 10.00-18.00. Zapraszamy!

ZOBACZ - ROZMOWĘ NA TEMAT ZE ŚWIADKIEM WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH:

Agnieszka Stawiarska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.