Sulechowskie szkoły z laptopami do nauki zdalnej. Skąd pieniądze na ich kolejne zakupy? Sprawdź!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski

Sulechowskie szkoły z laptopami do nauki zdalnej. Skąd pieniądze na ich kolejne zakupy? Sprawdź!

Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski

Pandemia koronawirusa zmusza uczniów i nauczycieli do pozostania w domach. Trwa nauka zdalna, do której potrzebne są komputery czy laptopy. Ile ich zakupiła gmina Sulechów? Czy wydała pieniądze z własnego budżetu czy skorzystała z zewnętrznych funduszy?

Panujące zagrożenie epidemiczne w całym kraju spowodowało zamknięcie szkół oraz uruchomienie nauki zdalnej. Wielu uczniów nie mogło pobierać nauki w taki sposób, ponieważ nie dysponowali odpowiednim sprzętem. Gmina Sulechów wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, a przede wszystkim potrzebom uczniów i nauczycieli poszukiwała środków finansowych, aby stworzyć techniczne możliwości do realizacji nauki zdalnej.

Laptopy trafiły do uczniów z gminy Sulechów

W kwietniu i maju 2020 roku Centrum Projektów Polska Cyfrowa, ogłosiło dwa konkursy grantowe: Zdalna szkoła i Zdalna szkoła+, w których gminy mogły uzyskać 100 procent dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego, umożliwiającego realizację zdalnych lekcji uczniom wykluczonym cyfrowo. Działanie finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
W ramach programu Zdalna szkoła, gmina Sulechów złożyła wniosek na kwotę 79 758,40 zł, za którą zakupiła 40 laptopów i 40 myszek dla uczniów do nauki zdalnej. W zakresie drugiego programu Zdalna szkoła+, gmina Sulechów zawnioskowała o kwotę 94 999,68 zł, za którą pozyskała 36 laptopów, 36 myszek i 36 słuchawek, w tym dla uczniów z rodzin wielodzietnych. Cały sprzęt komputerowy został, za pośrednictwem szkół, przekazany potrzebującym uczniom uczęszczającym do placówek prowadzonych przez Sulechów.
Zobacz też: Nauka zdalna w szkołach:

Kolejne laptopy z zewnętrznych funduszy

W listopadzie 2020 roku w ramach projektu „Świat nauki – nowe standardy edukacji w szkołach zielonogórskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego” zakupione zostały laptopy, będące wsparciem dla kształcenia zdalnego, poprzez użyczenie uczniom i nauczycielom. Laptopy finansowane są z unijnych funduszy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Zakup będzie w 15 proc. (41 284,88 zł) współfinansowany przez Gminę Sulechów. Dzięki projektowi, do szkół podstawowych podległych gminie Sulechów trafiło 106 laptopów z oprogramowaniem, myszkami i torbami, na łączną kwotę 275 232,18 zł.
Dodatkowo sulechowski magistrat, w zakresie własnych środków przekazał 87 000 zł na zakup ok. 30 laptopów dla nauczycieli realizujących naukę zdalną w podległych szkołach podstawowych.

Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.