Świat „Gwiezdnych Wojen” naprawdę istnieje!

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Sylwia Arlak

Świat „Gwiezdnych Wojen” naprawdę istnieje!

Sylwia Arlak

Od kolacji w domu Luke’a Skywalkera, kiedy ten był jeszcze dzieckiem, po balkon, gdzie kwitł wielki romans bohaterów superpodukcji – oto kilkanaście miejsc, gdzie „ Gwiezdne Wojny” budzą się do życia

Wiele osób marzy o podróży na inne planety. Fani “Gwiezdnych Wojen” mają jednak to szczęście, że naprawdę mogą odwiedzić miejsca, gdzie powstało wiele najbardziej znanych scen serii. Niektóre z nich nie znajdują się nawet tak daleko, jak można by się było spodziewać.

Hotel Sidi Driss, Matmata, Tunezja

Chyba najbardziej znanym miejscem ze świata „Gwiezdnych Wojen” jest to, które posłużyło twórcom za wnętrza domu na planecie Tatooine. To tu wychował się bowiem bohater sagi, Luke Skywalker. Jeden z tradycyjnych berberyjskich domów po latach stał się hotelem, który George Lucas wykorzystał przy filmowaniu pierwszej części superprodukcji.

La Grande Dune, okolice miasta Nefta, Tunezja

Iglo, które widownia „Gwiezdnych Wojen” widziała przy scenach pokazujących dom Luke’a z zewnątrz, znajduje się w pobliżu wyschniętego słonego jeziora „Wielkie Szott.” Warto dodać, że samo jezioro również zostało wykorzystane jako jeden z plenerów serii. Stworzone w 1977 roku iglo rozebrano tylko po to, aby ponownie je odbudować przy okazji filmowania „Ataku klonów.” W późniejszych latach do życia przywrócił je jeden z fanów. Około 30 minut jazdy samochodem od iglo znajduje się Mos Espa, czyli osada na planecie Tatooine. Każdy fan serii wie, że Mos Espa to port kosmiczny, w którym dzieciństwo spędził Anakin Skywalker.

Park Narodowy Redwood w Kalifornii

Księżyc Endor, dom Ewoków w świecie „Gwiezdnych Wojen” to tak naprawdę zalesione tereny Kalifornii. Większość znanych scen nakręcono na prywatnym terenie należącym do firmy drzewnej. Od kiedy ekipa filmowa zaczęła pracę nad „Powrotem Jedi” w 1982 roku, krajobraz parku zmienił się nie do poznania, wiele sekwoi zniknęło bowiem z jego powierzchni. Przejażdżka przez park wciąż jest jednak dużą gratką dla fanów gwiezdnej sagi. Zwłaszcza wzdłuż alei Avenue of the Giants wciąż można poczuć się jak na planie tej superprodukcji. W Grizzly Creek State Park oraz w Humboldt State Park Redwoods sfilmowano niektóre sceny pościgów.

Lodowiec Hardanger Jokulen i osada Finse, Norwegia

Plenery arktycznej planety Hoth w „Imperium kontratakuje” kręcono w maleńkiej wiosce Finse, w Norwegii. Zarówno aktorzy, jak i cała ekipa filmowa tej części sagi zatrzymali się podczas zdjęć w hotelu Finse 1222. Tu też powstały sceny burzy śnieżnej. Główne sceny bitwy sfilmowano jednak na pobliskim lodowcu.

Villa del Balbianello, Lenno, Włochy

W „Ataku klonów”, Anakin i Padme znajdują kryjówkę w miejscu, które w prawdziwym życiu jest jednym z ulubionych punktów par planujących zaślubiny. Aby dotrzeć do Villa del Balbianello, rezydencji wybudowanej w 1787 roku przez kardynała Angelo Mario Durini’ego trzeba przepłynąć jedno z najpiękniejszych jezior we Włoszech - jezioro Como. Warto dodać, że dotarł tu chociażby sam James Bond w „Casino Royale.” Zewnętrzne mury willi zmieniono cyfrowo na potrzeby gwiezdnej sagi, ale łatwo rozpoznać balkon, gdzie Anakin i Padme pocałowali się po raz pierwszy.
Zatoka Phang Nga Tajlandia / Guilin, Chiny
Istoty Wokkie, ulubione postacie fanów „Gwiezdnych Wojen” urodziły się na planecie Kashyyk, którą mogliśmy podziwiać w„ Zemście Sithów.” Zdjęcia poprodukcyjne powstały głównie w pobliżu prowincji Phucket w Tajlandii i w Guilin w Chinach.

Lasy Whippendell Woods, Wielka Brytania

Sceny w lesie na planecie Naboo, gdzie Jar Jar Binks po raz pierwszy spotyka Obi- Wan Kenobi i Qui- Gon Jinna w „Mrocznym Widmie” powstały w Anglii w pobliżu Leavesden Film Studios. Gunganie, w tym Jar Jar Binks mieszkają w podwodnych miastach. Tak się składa, że w lasach Whippen¬dell Woods nie ma żadnego zbiornika wodnego. Wszystkie sceny z jeziorem utworzono w filmie dzięki efektom cyfrowym.

Plac Plaza de Espana, Sewilla, Hiszpania

Kiedy Anakin i Padme przyjeżdżają do Theed na plac okalający pałac, para przebywała na autentycznym placu zbudowanym specjalnie na wystawę Ibero-amerykańską w 1929 roku. Prawdziwy plac w kształcie pół-kółka otoczony jest fosą z czterech mostów. W scenach z „Ataku klonów” i „Mrocznego Widma”, ma on jednak kształt pełnego koła, a budynek zyskał dodatkowe wieże i zielone kopuły.

Wulkan Etna, Włochy

Nie, aktorom „Gwiezdnych Wojen” pracy nie utrudniała lawa z sycylijskiego wulkanu. W „Zemście Sithów” zobaczymy prawdziwe zdjęcia Etny, makietę z płynem udającym lawę, a także animację komputerową. Ujęcia z Etny, przede wszystkim zaś płynącej lawy wykorzystano w scenie walki na Mustafar pomiędzy Obi- Wanem i Anakinem.

Park Narodowy Dolina Śmierci, Kalifornia

Większość ujęć przedstawiających pustynną planetę Tatooine kręcono w Tunezji. Kluczowe sceny z „Nowej nadziei”, podobnie jak pierwsze spotkanie Obi- Wana z Lukiem Skywalkerem powstały jednak w Dolinie Śmierci pomiędzy górami Sierra Nevada i pustynią Mojave. Twenty Mule Team Canyon wykorzystano w „Powrocie Jedi”. Ciekawe formy skalne widzimy w scenach, gdy C- 3PO i R2- D2 udają się do pałacu Jabba.

Fani serii “Gwiezdnych Wojen” powinni odwiedzić też m.in rezerwat przyrody Skellig Michael w Irlandii. Nikt już przecież nie wyobraża sobie „Przebudzenie mocy” bez scen ukazujących ruiny klasztoru z VII wieku, ze stromych zboczy wyspy
Skellig Michael.

Ruiny Majów w Parku Narodowym Tikal, Gwatemala

Tysiącletnie ruiny budowli Majów stały się bazą Rebeliantów Massassi Outpost na księżycu Yavin. Świątynie II (masek) i III (Wielkiego Księcia) pojawiły się w „Nowej Nadziei.”
Dolina Buttercup,

Pustynia Yuma, Arizona

Sceny z Wielką Jamą Carkoon na Morzu Wydm, domem potwora Sarlacca, który pożera więźniów Jabby w „Powrocie Jedi” nakręcono w Arizonie. Tutaj też wybudowano barkę żaglową, aby trzymać z daleka wścibskich fanów. Była tak wielka, że ekipa filmowa wykorzystała jej część na własny użytek. Choć barki nie wysadzono w powietrze właśnie tutaj, fani wciąż poszukują w okolicy innych przedmiotów które mogą okazać się fragmentem jakiegoś rekwizytu.

Avenue 7 Novembre, Medenine, Tunezji

Jedna z tunezyjskich ulic posłużyła za dzielnicę, w której mieszkał mały Anakin ze swoją matką. Charakterystyczne budynki, które widzimy w „Mrocznym widmie” pierwotnie służyły berberom składowania zboża. Z czasem stały się ksarami - mocno strzeżonymi magazynami żywności.

Ajim, wyspa Dżerba, Tunezja

Kantyna, gdzie Luke i Obi-Wan zostali zatrzymani przez szturmowców znajduje się w środku miasta Ajim. Budynek, który służył kiedyś mieszkańcom za piekarnię, trudno odnaleźć nawet najbardziej gorliwym fanom. Ze zwiedzeniem domu Obi – Wana nie powinno być jednak większych problemów. Usytuowany jest on bowiem nad Morzem Śródziemnym, jak na ironię, w miejscu wyglądającym o niebo lepiej niż lokalizacja filmowa. To naprawdę piękna lokalizacja budynku, który rybacy używają jako swój magazyn.

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.