Damian Witek

Światowe Dni Młodzieży z papieżem

Damian Witek

Od 27 do 31 lipca tego roku w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży, na których obecny będzie Ojciec Święty Franciszek.

Papież przyleci do Krakowa 27 lipca. W imieniu Polski przywitają go prezydent Andrzej Duda oraz metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Po uroczystym powitaniu na Wawelu Ojciec Święty uda się na ulicę Franciszkańską 3, gdzie prawdopodobnie pozdrowi pielgrzymów ze słynnego okna, w którym pojawiał się Jan Paweł II.

28 lipca papież poleci helikopterem na Jasną Górę w Częstochowie, gdzie wraz z pielgrzymami uczci 1050-lecie chrztu Polski. Po południu odbędzie się pierwsze spotkanie z młodzieżą na krakowskich Błoniach.

29 lipca Franciszek odwiedzi muzeum w Oświęcimiu i Brzezince. Pomodli się tam za ofiary niemieckich mordów w trakcie II wojny światowej. Po południu na błoniach w Krakowie odbędzie się droga krzyżowa.

30 lipca Ojciec Święty odprawi mszę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Później odwiedzi kampus w Brzegach pod Wieliczką, gdzie odbędzie się nocne czuwanie. Następnego dnia, po mszy świętej w Brzegach Ojciec Święty odleci do Rzymu z lotniska w podkrakowskich Balicach. Przed wyjazdem z Polski pożegna go prezydent Andrzej Duda.

– W 2016 r. mamy trzy bardzo ważne wydarzenia: Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO w Warszawie i 1050-lecie chrztu Polski – podkreśliła szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Jej zdaniem głos papieża i młodzieży zgromadzonej w Krakowie da mocny sygnał do promowania pokoju na świecie.

Papież Franciszek przyjedzie do Polski po raz pierwszy

Papież Franciszek przybędzie do Polski nie tylko jako przedstawiciel duchowieństwa, ale także jako głowa państwa watykańskiego. Ważne jest zatem zapewnienie należytego bezpieczeństwa. – Rząd przyjął specustawę ws. ŚDM – przypomniała Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera.

Minister Kempa zaznaczyła również, że polski rząd podejmie wszystkie możliwe działania, aby zapewnić bezpieczne obchody. Na okres ŚDM Polska zapewniła również bezpłatne wizy. Mogą się o nie ubiegać młodzi ludzi, a szczególnie chrześcijanie z Bliskiego Wschodu.

Organizatorzy ŚDM spodziewają się nawet kilkuset tysięcy gości z całego świata. – Chcemy im pokazać polską kulturę i to, jak Polacy żyją na co dzień. Mamy nadzieję, że to się uda na tyle dobrze, żeby goście chcieli do Polski wracać – powiedział bp Artur Misiński.
Wizyta na pewno nie będzie schematyczna, papież lubi zaskakiwać – zapewnił abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Autor: Damian Witek

Damian Witek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.