Świebodzin już kwitnie!

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Świebodzin już kwitnie!

Alicja Kucharska

W centrum Świebodzina pojawiają się kolejne kwiatowe kompozycje. Niebawem w przejściu do parku pojawią się podświetlane donice.

Centrum zapełniają kolejne donice i gazony z kwiatami. Konstrukcje stojące, wiszące. W tym roku miasto dokupiło dodatkowych 25 podwójnych wiszących donic. Jak działania miasta oceniane są przez mieszkańców?

Rokrocznie mają miejsce dwa obsadzenia. Pierwsze - wiosenne, gdzie donice wypełniają bratki, a następnie letnie, gdzie w donicach dominują begonie, surfinie oraz niecierpek. - Mamy umowę podpisaną z wyspecjalizowaną firmą, która odpowiada za oba obsadzenia. Do ich obowiązków należą także pielęgnacja, podlewanie, pielenie, nazwożenie. Po sezonie natomiast usuwają roślinność i zapewniają delikatną dekorację – wyjaśnia Joanna Bohuszko, z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. - Dobrze, że miasto stara się o wygląd placu koło ratusza, ale nie tylko tu, bo i inne ulice ozdabiają kwiaty. Z roku na rok donic jest więcej. Wygląda to przyzwoicie - mówi mieszkanka Iwiona Galimska. Rocznie kwieciste upiększanie ulic Świebodzina kosztuje blisko 193 tysiące.

Rokrocznie mają miejsce dwa obsadzenia. Pierwsze wiosenne, a drugie letnie

Donice, póki co, ozdabiają kilka ulic ścisłego centrum. Jest jednak koncepcja na zagospodarowanie przejścia pomiędzy ulicą Głogowską a Parkiem Chopina. Być może uda się ją zrealizować do końca czerwca. Pojawią się tam łukowate pergole z wiszącymi donicami, po trzy na każdej z pergoli. Pomiędzy nimi będą ławki i donice stojące. - Pani konserwator nie wyraziła zgody na kolor czerwony, ale jest zgoda na kolor niebieski. Jeśli chodzi o donice boczne to będą miały blisko metr wysokości i będą podświetlane - zaznacza J. Bohuszko.

Imponująco wygląda wyremontowana w ubiegłym roku Aleja 700-lecia. I tam, w pasie oddzielającym ciąg pieszy i rowerowy pojawiła się nowa zieleń: drzewa i krzewy. Na zagospodarowanie odcinka przeznaczono 24 tysiące złotych. Odpowiedzialna za wykonanie jest świebodzińska firma. Zmiany pozytywnie oceniają mieszkańcy. - Całość wygląda bardzo dobrze. Wiele osób korzysta z tej trasy. Z pewnością nocą jest tu o wiele bezpieczniej. Może przypomina trochę pas startowy, ale swoją rolę spełnia - mówi Agata Kiersnowska, mieszkanka Świebodzina. Jak zaznacza widziałaby w tym miejscu więcej policyjnych patroli, gdyż w okolicach parkingu kierowcy rozwijają duże prędkości, a nieopodal znajdują się przedszkola.

- Aleja 700-lecia wygląda bardzo dobrze. Jest estetycznie i funkcjonalnie - mówi Agata Kiersnowska ze Świebodzina.
Alicja Kucharska - Aleja 700-lecia wygląda bardzo dobrze. Jest estetycznie i funkcjonalnie - mówi Agata Kiersnowska ze Świebodzina.

Upiększyć miasto miała też fontanna na Pl. Wolności. Na razie jednak jest wygląd i funkcjonowanie pozostawia wiele do życzenia. Jak zapewniają pracownicy WGKiM to się wkrótce zmieni. - Prawdopodobnie dyszki przyczepione do całej kuli zostaną skrócone. Wtedy uda się osiągnąć zamierzony efekt - pełnej kuli wodnej - wyjaśniają.

Mimo, że za oknami lato, pracownicy WGKiM już myślą o zimie. Na tę chwilę wiadomo, że zimą pojawi się więcej elementów w stylu bombki, która w tym roku podbiła serca mieszkańców.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.