Świebodzińscy seniorzy mają swoją radę

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Świebodzińscy seniorzy mają swoją radę

Alicja Kucharska

We wtorek, 16 maja, w ratuszu odbyła się pierwsza sesja Świebodzińskiej Rady Seniorów. - Chcemy działać - zapewniają nowi radni.

Choć pomysł powołania rady pojawiał się już od dłuższego czasu, w końcu nadano mu oficjalny ton. Radni - seniorzy już ustalili plan działania.

- Pomysł wreszcie się zmaterializował, a uchwała została zrealizowana. Pierwsze posiedzenie za nami. Przedstawiciele środowisk senioralnych otrzymali akty powołania i ochoczo ruszyli do pracy - informuje Ryszard Graczyk, kierownik wydziału oświaty, kultury i sportu.

Burmistrz Świebodzina oraz przewodniczący rady miejskiej wręczyli nowym radnym akty mianowania. Radę tworzyć będzie 10 osób - reprezentanci grup, organizacji, instytucji zrzeszających seniorów, czy też działających na ich rzecz. Na przewodniczącego rady wybrano Andrzeja Zygmaniaka. Zastępcą została Walentyna Galimowska.

- Można się zastanowić, czy rada seniorów jest potrzebna czy niepotrzebna. Ja mam coraz mniej wątpliwości. Wraz z upływającym czasem dochodzę do przekonania, że tego typu instytucja jest coraz bardziej potrzebna - komentuje burmistrz Dariusz Bekisz. - Liczę na dobrą współpracę i państwa pomysły - dodał, zapewniając seniorom wsparcie merytoryczne i techniczne.

Rada spotykać ma się raz na kwartał, ale seniorzy już zapowiadają, że posiedzeń będzie więcej. - Spotkanie udowodniło nam, że działamy w wielu środowiskach senioralnych, a nie mamy łącznika. Teraz będziemy mogli wymieniać się informacjami, doświadczeniami - mówi Andrzej Zygmaniak, przewodniczący RS. - Myślimy też, że gdy mieszkańcy dowiedzą się, że taka rada powstała, będą do nas przychodzić z rożnymi sprawami i informować o problemach i trudnościach życia codziennego- uzupełnia Walentyna Galimowska.

Podczas pierwszej sesji radni określili wstępny plan tematów, nad którymi będą pracować w nadchodzących miesiącach.

- Myślę, że powinniśmy rozpocząć dyskusję nad świebo-dzińską kartą seniora, by to zafunkcjonowało także u nas - zaczął Andrzej Zygmaniak. Panu Andrzejowi wtórowała radna Maria Marciszonek. - Uważam, że należy promować także program ogólnopolski karty seniora. Walentyna Galimowska zaproponowała, by w nadchodzących miesiącach zająć się kwestią komunikacji miejskiej. Bo jak zaznaczyła, mieszkańcy osiedli mają do pokonania długą trasę, by dojść do centrum miasta. Alicja Nogajewska zwróciła uwagę na niewystarczającą liczbę ławek przy wielu ulicach.

-Społeczeństwo w Świebo-dzinie tak, jak w innych częściach świata starzeje się. Prawie 25 proc. mieszkańców naszego powiatu to seniorzy powyżej 60 roku życia i nasze potrzeby są zupełnie inne niż potrzeby średniego pokolenia czy młodzieży. Też czegoś oczekujemy, potrzebujemy wsparcia, pomocy i zainteresowania. To chyba jest dobry powód, dlaczego ta rada powstała - motywuje Walentyna Galimowska.

Seniorzy przekonują także, że są pełni zapału do pracy. - Jeśli ktoś lubi pracować w środowisku, zawsze znajdzie coś dla siebie. Pracy jest naprawdę wiele - mówią.

O interesy osób starszych zadbają: przedstawiciele UTW - Maria Marciszonek, Danuta Sobocińska, Walentyna Galimowska, Ewa, Wojciechowska, Andrzej Zygmaniak oraz Stanisław Romanow, Klub Seniora w radzie reprezentować będzie Zbigniew Żabski.

Z ramienia Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych - Kazimiera Błachut, ze stowarzyszenia Osób Niewidomych i Słabo-widzących Alicja Nogajewska, natomiast ze stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Bogusława Legieć.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.