Świebodzińska Dziesiątka – zapisz się już dziś!

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Alicja Kucharska

Świebodzińska Dziesiątka – zapisz się już dziś!

Alicja Kucharska

23 września odbędzie się XVI edycja największej lokalnej imprezy biegowej. Organizatorzy zapowiadają pewne zmiany, które mają usprawnić i uatrakcyjnić lokalne wydarzenie

W roku ubiegłym impreza stanęła pod znakiem zapytania, jednak po licznych apelach, zaangażowaniu osób prywatnych, Klubu Sportowego Herosi oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji na cztery miesiące przed startem udało się uratować lokalny bieg z tradycjami.

Już rok temu zdecydowano się wprowadzić pewne zmiany, bo bieg wystartował nie spod figury Chrystusa Króla, a ze stadionu. Teraz zmian ciąg dalszy. Choć nie zmienia się idea. Ma być to impreza dla biegaczy amatorów i pasjonatów, z uwzględnieniem dzieci i młodzieży, którzy tak licznie wzięli udział w ubiegłorocznej edycji.

Zmiany dotyczą przede wszystkim trasy oraz nagród. W samej trasie, choć zmieni się niewiele, to ulice kluczowe dla ruchu pojazdów pozostaną przejezdne. – Rezygnujemy z podbiegu na ulicę Świerczewskiego. Zawodników chcemy pokierować przez aleję 700-lecia w kierunku ratusza i znów aleją. Start i meta znajdować się będą na stadionie. Biegacze wykonają dwa okrążenia, jednak teren będzie płaski, bez podbiegów, Trasę równamy do 10 kilometrów. Zupełnie zwalniamy główne ulice w mieście – mówią organizatorzy z ramienia KS Herosi Ewa Wójcik i Dominik Konstanty. W ramach kibicowania, przy ratuszu biegaczy dopingować będzie Świebodzińska Orkiestra Dęta, natomiast na alejach akordeoniści. – Trasę w tym kształcie chcemy już pozostawić i nic nie zmieniać. Ma to być trasa na osiągnięcie rekordów życiowych, by każdy mógł co roku sprawdzić, czy poprawił rezultat.

Jeśli chodzi o biegi dziecięce, to w tym roku przy przydzielaniu do grupy będzie brany pod uwagę rok urodzenia. Biegi odbywać będą się wyłącznie na bieżni stadionowej. Nie są planowane konkurencje poza płytą boiska głównego. – Co ważne, prowadzone będą wyłącznie zapisy internetowe. Do biegu będzie mógł przystąpić tylko zarejestrowany użytkownik. W maju pojawi się regulamin. Wtedy też ruszą zapisy – dodaje E. Wójcik. Rok temu do „Dychy” przyłączyło się ok. 700 dzieci, dlatego w tym konieczna jest wcześniejsza rejestracja on-line.

– W tym roku część pucharów fundowana jest przez wójtów oraz komendantów straży i policji. Zależy nam, by w Świebodzińskiej Dziesiątce udział brali włodarze i mieszkańcy sąsiednich gmin, by bieg stał się swoistym tradycyjnym biegiem powiatowym.

Plany wybiegają jeszcze dalej, bo narodził się pomysł utworzenia mini ligi powiatu świebodzińskiego. Biegami ligowymi, byłyby wszystkie, które odbywają się w okolicznych miejscowościach, a więc Zbąszynku, Szczańcu, Niesulicach czy Łagowie. – Być może to zachęciłoby mieszkańców do brania udziału we wszystkich biegowych wydarzeniach – dodają.

Na tę chwilę udział w biegu głównym zadeklarowało 80 osób. Organizatorzy przewidują, że na starcie pojawi się minimum 300 zawodników. Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma pakiet startowy: ręcznik, posiłek regeneracyjny, owoce, wodę, bity medal. I w tym roku, oprócz biegów, będą atrakcje dodatkowe. – Każdego, kto chciałby wzbogacić ofertę Świebodzińskiej Dziesiątki zachęcamy do kontaktu

Zapisy prowadzone są na stronie świebodzińskiego OSiR-u.

Organizatorzy zaznaczają, że mile widziane są wszystkie osoby, które zechciałyby przyłączyć się do organizacji tradycyjnej lokalnej imprezy biegowej, zwłaszcza do zabezpieczenia trasy. Nieoceniona będzie też rola sponsorów, którzy wesprą imprezę finansowo lub rzeczowo.

W roku ubiegłym imprezę uratowano, w tym zaplanowano zmiany, które mają usprawnić jej przebieg. Na tym jednak nie koniec. Bo reprezentanci KS Herosi myślą nad zorganizowaniem cyklicznego biegu z przeszkodami dookoła jeziora wilkowskiego. – Ale najpierw Świebodzińska Dziesiątka – podsumowują.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.