Świebodzińska firma na 25. urodziny wesprze sukiennika

Czytaj dalej
Fot. Czesław Wachnik
Leszek Kalinowski

Świebodzińska firma na 25. urodziny wesprze sukiennika

Leszek Kalinowski

Miasto słynęło z tkanin. Rzeźba sukiennika stanie się już niebawem symbolem miasta. Koszt inwestycji to 100 tys. zł. Skąd fundusze?

Już wiosną na głównym placu miasta ma stanąć rzeźba sukiennika i stać się symbolem miasta. Wszak Świebodzin przez wieki słynął z tkaniny, o czym w „Ogniem i mieczem” pisał już Henryk Sienkiewicz: ,,ubrany był dostatnio, w szarą opiętą kurtę ze świebodzińskiego sukna”. Warto ten fakt wykorzystać w promocji miasta, choćby przez postawienie rzeźby. Lokalny historyk zaproponował, a władze przyklasnęły inicjatywie. Koszt to 100 tys. zł. Jakież było zdziwienie burmistrza Dariusza Bekisza, gdy w sprawie posągu zadzwonił telefon...

SECO/WARWICK z okazji 25-lecia przekazuje miastu 25 tys. zł na rzeźbę sukiennika

- Faktycznie sami zadzwoniliśmy z propozycją dofinansowania projektu. Serce całej grupy SECO/WARWICK, która jest światowym potentatem obróbki cieplnej, od zawsze bije w Świebodzinie - podkreśla Katarzyna Sawka, dyrektor marketingu grupy SECO/WARWICK. - To tu powstała nasza firma i korzysta z tradycji przedsiębiorczości oraz postępu technologicznego, który wpisany jest w historię miasta. 25 tysięcy złotych na 25-lecie firmy to nasz ukłon w stronę lokalnej społeczności i miasta. Tym samym pokazujemy, że jest ono dla nas ważne.

Burmistrz cieszy się, że dobrze znana mieszkańcom firma, która zatrudnia około pół tysiąca osób i działa już od ćwierć wieku, myśli o sprawach kultury i tradycji. - Dzięki jej inicjatywie mamy potwierdzenie, że projekt jest już zauważony w społeczności lokalnej i podoba się - mówi Dariusz Bekisz.

Na razie możemy podziwiać model rzeźby. Wiosną stanie ona przy ratuszu.
Czesław Wachnik Na razie możemy podziwiać model rzeźby. Wiosną stanie ona przy ratuszu.

Zadowolony z urodzinowego prezentu, jaki sprawiła sobie firma, jest też Bartosz Klinowski prezes spółki SECO/WARWICK Europe.
- To będzie nasz wspólny symbol, miasta i SECO/WARWICK, ponieważ jesteśmy mocno ukorzenieni w tradycji i historii przemysłowej tej ziemi - podkreśla.
Projektem oraz wykonaniem zajmie się doświadczona artystka, rzeźbiarka Zofia Bilińska, która jest autorką wielu rzeźb na terenie województwa lubuskiego.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.