Świebodzińska firma na 25. urodziny wesprze sukiennika

Czytaj dalej
Fot. Czesław Wachnik
Leszek Kalinowski

Świebodzińska firma na 25. urodziny wesprze sukiennika

Leszek Kalinowski

Miasto słynęło z tkanin. Rzeźba sukiennika stanie się już niebawem symbolem miasta. Koszt inwestycji to 100 tys. zł. Skąd fundusze?

Już wiosną na głównym placu miasta ma stanąć rzeźba sukiennika i stać się symbolem miasta. Wszak Świebodzin przez wieki słynął z tkaniny, o czym w „Ogniem i mieczem” pisał już Henryk Sienkiewicz: ,,ubrany był dostatnio, w szarą opiętą kurtę ze świebodzińskiego sukna”. Warto ten fakt wykorzystać w promocji miasta, choćby przez postawienie rzeźby. Lokalny historyk zaproponował, a władze przyklasnęły inicjatywie. Koszt to 100 tys. zł. Jakież było zdziwienie burmistrza Dariusza Bekisza, gdy w sprawie posągu zadzwonił telefon...

SECO/WARWICK z okazji 25-lecia przekazuje miastu 25 tys. zł na rzeźbę sukiennika

- Faktycznie sami zadzwoniliśmy z propozycją dofinansowania projektu. Serce całej grupy SECO/WARWICK, która jest światowym potentatem obróbki cieplnej, od zawsze bije w Świebodzinie - podkreśla Katarzyna Sawka, dyrektor marketingu grupy SECO/WARWICK. - To tu powstała nasza firma i korzysta z tradycji przedsiębiorczości oraz postępu technologicznego, który wpisany jest w historię miasta. 25 tysięcy złotych na 25-lecie firmy to nasz ukłon w stronę lokalnej społeczności i miasta. Tym samym pokazujemy, że jest ono dla nas ważne.

Burmistrz cieszy się, że dobrze znana mieszkańcom firma, która zatrudnia około pół tysiąca osób i działa już od ćwierć wieku, myśli o sprawach kultury i tradycji. - Dzięki jej inicjatywie mamy potwierdzenie, że projekt jest już zauważony w społeczności lokalnej i podoba się - mówi Dariusz Bekisz.

Na razie możemy podziwiać model rzeźby. Wiosną stanie ona przy ratuszu.
Czesław Wachnik Na razie możemy podziwiać model rzeźby. Wiosną stanie ona przy ratuszu.

Zadowolony z urodzinowego prezentu, jaki sprawiła sobie firma, jest też Bartosz Klinowski prezes spółki SECO/WARWICK Europe.
- To będzie nasz wspólny symbol, miasta i SECO/WARWICK, ponieważ jesteśmy mocno ukorzenieni w tradycji i historii przemysłowej tej ziemi - podkreśla.
Projektem oraz wykonaniem zajmie się doświadczona artystka, rzeźbiarka Zofia Bilińska, która jest autorką wielu rzeźb na terenie województwa lubuskiego.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.