Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Świetny koncert młodych muzyków z okazji rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała / GL
habe, mk

Świetny koncert młodych muzyków z okazji rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich

habe, mk

Niemal pełna sala widzów, burza oklasków po każdym utworze. W sobotę, 27 maja, w Filharmonii Zielonogórskiej wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze. Był to koncert w rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich.

To był koncert z okazji 57. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Nic więc dziwnego, że młodzi muzycy i śpiewacy z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze pokazali się wyłącznie w utworach polskich kompozytorów.

Co zagrali? Można było posłuchać m.in. następujących utworów " Piękna nasza Polska cała", "Żeby Polska była Polską", " W Zielonej Górze". A także poloneza z filmu "Pan Tadeusz" czy tańców góralskich z opery "Halka".

- Obecność na takim koncercie poświęcony Wydarzeniom Zielonogórskim uważałam za obowiązkowy - powiedziała nam Maria Jędrasiak z Zielonej Góry. - Pamiętam ten dzień, byłam w domu na urlopie dziekańskim. Rodzice mieszkali na Placu Słowiańskim, więc bardzo blisko. Bezpośredni nie brałam udziału w zamieszkach, ale słyszałam krzyki i czułam gaz. Wieczorem, idąc do pracy na ul. Reja, bardzo się bałam.

Antoni Helijasz pojawił się na koncercie, bo występowała w nim jego wnuczka. - Nie mieszkałem jeszcze wtedy w Zielonej Górze, ale znam historię miasta, wiem o Wydarzeniach. Ludzie zbuntowali się przeciwko władzy, bo nie chcieli, by odebrała im Dom Katolicki - powiedział.

To, co dzieje się w ostatnich dniach w związku z rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich, za bardzo sensowne uznała Małgorzata Kuncewicz. - Jestem tu, bo gra moje dziecko. Ale cieszę się, że ciągle coś dzieje się, by upamiętnić tamte dni. To dobre dla młodzieży. Z ciekawością obejrzę też film, który wyprodukowała "Gazeta Lubuska" - przyznała.

Dodajmy więc przy okazji, że jego premiera odbędzie się w niedzielę, 28 maja, w kinie. Będzie to spektakl zamknięty, na zaproszenia. Ale już poniedziałek, 29 maja, od godziny 10.00 będzie można obejrzeć film na stronie internetowej "Gazety Lubuskiej".

Podkreślmy, że w sobotnim koncercie w Filharmonii Zielonogórskiej wystąpili: Orkiestra Smyczkowa PSM I stopnia, Orkiestra Symfoniczna PSM II stopnia, chóry PSM - I st. Gama i II st. - Kamerton.

Relacje świadków, zdjęcia nie tylko archiwalne, filmy, kadry z kręcenia filmu dokumentalnego, którego producentem jest „GL”, informacje o spotkaniach komitetu organizacyjnego uroczystości rocznicowych - wszystko to można znaleźć na: Wydarzenia Zielonogórskie 1960

Zobacz fragment filmu: Nakręciliśmy film o Wydarzeniach Zielonogórskich

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
habe, mk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Dwa bilety na Trasa Stand-up Skład 5.04.2019 r.

Prenumerata cyfrowa "Gazety Lubuskiej" z dwoma biletami na trasę Stand-up Skład GRATIS!

180,00 300,00

Trasa Stand-up Skład to projekt 9 komików organizowany w największych miastach Polski. Wykup dostęp do e-prenumeraty, a dwa bilety otrzymasz gratis!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.