Artur Szymczak

Święto Konia to atrakcje dla dorosłych i dla dzieci

W powożeniu zmierzą się ze sobą najlepsze zaprzęgi konne. Fot. Monika Nowakowska W powożeniu zmierzą się ze sobą najlepsze zaprzęgi konne.
Artur Szymczak

Będą sporty jeździeckie, skoki przez przeszkody, zaprzęgi konne, gry, zabawy, konkursy i nie tylko. Gdzie? Na 14. Święcie Konia.

Tradycyjnie Pałac Mierzęcin zaprasza miłośników koni na wielką imprezę plenerową. Kiedy? W niedzielę, w samo południe. Będzie to już 14. edycja prestiżowej imprezy. „GL” jest jej patronem medialnym.

Święto Konia od zawsze jest popularne i przyciąga tysiące gości. - Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem. Już mamy zgłoszonych ponad 70 koni. Jak zawsze główny nacisk będziemy kładli na bezpieczeństwo uczestników imprezy - mówi Patryk Kozajda, instruktor jazdy konnej w Pałacu Mierzęcin.

Dla każdego coś

Miłośnicy koni i sportów jeździeckich, a także rodziny z dziećmi, mogą liczyć na moc atrakcji. Dla dzieci (kilku - i kilkunastoletnich) powstanie specjalna wioska do zabawy: będą dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżki na konikach i wiele innych niespodzianek. Odważniejsi będą mieli okazję zajrzeć do stajni i... pogłaskać konia po chrapach.

Święto Konia to też - a może przede wszystkim - prestiżowe, regionalne zawody w skokach przez przeszkody, z podziałem na klasy zaawansowania i umiejętności jeździeckich.

Oprócz III Mierzęcińskich Zawodów w Powożeniu będą zaprzęgi konne czy - po raz pierwszy w historii imprezy -bardzo widowiskowa konkurencja: Wenus kontra Mars, czyli rywalizacja kobiety z mężczyzną. Zawodnicy i zawodniczki będą konkurować ze sobą w skokach przez przeszkody na równoległych torach, które będą lustrzanymi odbiciami.

Przysmaki mistrza

Święto Konia to też festiwal smaków. Szef kuchni Pałacu Mierzęcin zaprosi gości do altany, w której będzie serwował dania z grilla. - Uczestnicy imprezy będą mogli skosztować karkówki, kiełbasek i innych dań typowo grillowych. Będziemy też gotować żurek w garnku 300-litrowym i to na ognisku - mówi Dawid Łagowski, szef kuchni Pałacu Mierzęcin.

W powożeniu zmierzą się ze sobą najlepsze zaprzęgi konne.
Monika Nowakowska W powożeniu zmierzą się ze sobą najlepsze zaprzęgi konne.

W programie imprezy jest też wspólny pokaz szefa kuchni i szefa cukierników pałacowych. - Przygotujemy jedno danie z karty restauracyjnej, które każdy będzie mógł później przygotować sobie w domu. Będzie też wyśmienity deser - dodaje Dawid Łagowski. Do dyspozycji gości będzie też restauracja pałacowa, w której można skosztować dań z dziczyzny, wołowiny czy ryb.

Kto kocha konie

Miłośnicy koni na święcie znajdą też stoisko z profesjonalną odzieżą jeździecką i nie tylko. A kto przyjedzie do Mierzęcina, nie będzie się musiał martwić o to, gdzie zaparkować samochód (organizatorzy zapewniają wystarczająco dużo bezpiecznych parkingów).

Święto Konia w niedzielę od 12.00 (część oficjalna) do 18.00. Wcześniej, bo już od 9.00, mają się odbyć Towarzyskie Zawody w Skokach przez Przeszkody.

Artur Szymczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.