Świętujemy urodziny z gwiazdami

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Polska Press
Jarosław Miłkowski

Świętujemy urodziny z gwiazdami

Jarosław Miłkowski

W ten weekend gorzowianie bawią się na święcie miasta. Przy okazji zapraszamy na stoisko „GL”.

- Czy wybieram się na Dni Gorzowa? Oczywiście! Mam nadzieję, że będę bawiła się równie dobrze, jak w zeszłym roku - mówi nam Katarzyna Borowska z Górczyna. Tegoroczne Dni Gorzowa to już drugie święto miasta w nowej odsłonie. Kilka lat temu poprzednie władze miasta zaniechały ich organizacji, tłumacząc się brakiem pieniędzy. Z kolei prezydent Jacek Wójcicki na zabawę dla mieszkańców nie szczędzi dziś grosza. Święto miasta kosztuje około 1 mln zł.

W zeszłym roku, gdy Dni Gorzowa wróciły do kalendarza, cieszyły się ogromną popularnością. Według urzędników udało się wtedy przyciągnąć na wszelkie atrakcje 100 tys. ludzi z Gorzowa, okolic i innych miast. Wiele osób bawiło się przez dwa czy trzy dni.
Dlaczego właściwie święto miasta odbywa się właśnie teraz? Bo rozpoczęły się wakacje? To tylko jeden z powodów. Najważniejszy to ten, że w sobotę 2 lipca przypadają 759. urodziny miasta. Tak, tak! Nasze miasto ma już prawie osiem wieków! 2 lipca 1257 r. Albrecht de Luge został upoważniony do założenia miasta o nazwie Landisberch Nova. Po latach przyjął on nazwę Landsberg an der Warthe, a od 71 lat jest naszym polskim Gorzowem. Po naszym „staruszku” lat jednak nie widać. Sami się o tym przekonacie w czasie święta miasta. Na moście, błoniach czy obu bulwarach będą tłumy. Liczbę atrakcji trudno zmieścić w paru zdaniach. My podpowiadamy kilka: w sobotę ponownie zostanie odsłonięta rzeźba Janusza Gorzowskiego, będą też wybory jego sobowtóra. Nie przegapcie koncertu Zbigniewa Wodeckiego. Zespół Mitch & Mitch nakłonił znanego wokalistę i muzyka do ponownego odegrania jego debiutanckiej płyty. Efekt? Kapitalny!

Jedną z atrakcji będzie też - taką mamy nadzieję! - nasze stoisko na bulwarze przy Wildomie. Szukajcie nas tam w sobotę od 12.00 do 20.00. Przygotowaliśmy dla Was monidło. Dzięki niemu każdy będzie mógł za darmo stać się bohaterem pierwszej strony „GL”. Od 15.00 na naszym stoisku będziemy rozdawać lody od firmy Nordis. Dostanie go każdy (także dorosły), kto przyniesie rysunek przedstawiający miasto, jego fragment albo Wasze ulubione miejsce. Jeślli ktoś będzie chciał, będzie mógł wykonać swoje dzieło na miejscu. Najciekawsze rysunki pokażemy na gazetalubuska.pl. Również o 15.00 spodziewamy się prezydenta Jacka Wójcickiego, z którym przeprowadzimy wywiad na żywo. Gdy zamykaliśmy to wydania gazety, prezydent zastrzegł jednak, że godzina może się nieco zmienić.

Przy naszym namiocie będzie można ozdobić sobie buzię fantazyjnymi rysunkami oraz zrobić sobie zdjęcie z maskotką. Zapraszamy! A miastu i jego mieszkańcom z okazji urodzin Gorzowa życzymy wszystkiego najlepszego! Nie tylko zresztą my.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.