Świętujmy z Parkiem Mużakowskim

Czytaj dalej
Fot. Archiwum ,,GL"
Dariusz Chajewski

Świętujmy z Parkiem Mużakowskim

Dariusz Chajewski

Zawsze pod koniec maja Park Mużakowski świętuje. Bo nasza perełka z listy UNESCO w tym miesiącu obchodzi urodziny...

Dokąd wybrać się w ten weekend na rodzinną wycieczkę? W sobotę z pewnością będzie to Łęknica, a raczej Łęknica i Bad Muskau. Stało się to tradycją, że pod koniec maja będzie obchodzony kolejny już dzień Parku Mużakowskiego. Program zapowiada się interesująco. Z punktu widzenia turysty, który chciałby jak najwięcej o parku się dowiedzieć, najciekawiej zapowiadają się „Rozmowy o Parku” - przy moście podwójnym i w ogrodzie pana, w zachodniej część parku, przy kamieniu Pucklera, na tarasie muzoleum we wschodniej części parku (godz. 14.00 - 17.00). Będą też spektakle teatralne, koncerty plenerowe, warsztaty, a także święto produktów regionalnych.

Nie byliście jeszcze w Parku Mużakowskim? To naprawdę wstyd i sobota jest doskonałą okazją, aby to nadrobić. Po pierwsze to nasza turystyczna perełka znajdująca się na liście UNESCO. Po drugie - właśnie kwitną azalie i rododendrony. I wreszcie po trzecie - jest to przecież Park Mużakowski, czyli niezwykłe marzenie ekscentrycznego księcia. Pückle¬rowi stworzenie tego dzieła zabrało 30 lat i majątek. A jak mówi jedna z opowieści: park jest tak wielki, gdyż książę wymyślił sobie, że przez nikogo nie niepokojony będzie mógł galopować nago konno. To miał być szczyt bliskiego kontaktu z naturą...

Uprawianie sportów i jazda rowerem dopuszczalne są tylko po alejkach parkowych. Przez teren parku przebiega czerwony szlak pieszo-rowerowy, który w parku oznakowany jest jako Szlak Doliny Nysy. Pozostałe drogi, po których poruszać można się zarówno pieszo, jak i rowerem, nie są oznakowane. Wstęp do Parku po stronie polskiej i niemieckiej jest bezpłatny. Po stronie polskiej parking dla samochodów osobowych i auto¬karów znajduje się na ul. Wybrzeżnej. Jest to parking bezpłatny. Po stronie niemieckiej parking znajduje się przy Neißedamm. Jest to płatny parking dla samochodów osobowych i autokarów. Według regulaminu Parku Mużakowskiego psy mogą być wprowadzane do Parku tylko na smyczy i w kagańcu. Właściciel psa jest zobowiązany do usunięcia pozostawionych nieczystości.

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.