Świńska grypa w Katowicach. Grozi nam epidemia świńskiej grypy AH1N1?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse
KS

Świńska grypa w Katowicach. Grozi nam epidemia świńskiej grypy AH1N1?

KS

Świńska grypa na Śląsku: Tydzień temu do Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach zgłosił się 65-letni pacjent z zapaleniem płuc i podejrzeniem sepsy, po szczegółowym badaniu okazało się, że jest również zarażony wirusem AH1N1, potocznie nazywanym świńską grypą

Świńska grypa na Śląsku: Damian Stępień, rzecznik prasowy szpitala potwierdza, że pacjent jest zarażony wirusem AH1N1, ale jego stan się poprawia

- Zostało wdrożone odpowiednie leczenie i dzisiaj pacjent czuje się już dobrze, jest z nim kontakt, ale został odizolowany od pozostały pacjentów. O wiele niebezpieczniejsze dla jego życia było zapalenie płuc - zaznacza.

Grypa atakuje: Fala grypy z południa Europy [OBJAWY GRYPY, JAK LECZYĆ GRYPĘ]

Podkreśla również, że zagrożenia nie ma, a tzw. świńska grypa została uznana w 2013 roku jako choroba sezonowa.

- Dzisiaj jeśli chodzi o świńską grypę nie ma żadnego zagrożenia. Ona kilka lat temu budziła emocje, bo była nieznana, dziś lekarze są na nią przygotowani.

W trwającym od jesieni sezonie grypowym czyli od 1 października do końca lutego potwierdzono w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach 18 przypadków grypy: 10 zachorowań wywołanych wirusem grypy typu A (w tym 2 A/H1N1) oraz 8 zachorowań wywołanych wirusem grypy typu B.

Warto zaznaczyć, że do stacji sanepidu trafia do badania tylko krew osób, o których istnieje podejrzenia zarażenia wirusem AH1N1, lub innymi zagrażającymi życiu wirusami i bakteriami.

Bo przypadków zwykłej grypy z tygodnia na tydzień jest coraz więcej. W ostatnim tygodniu lutego odnotowano 14196 zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.

Coraz rzadzeij jednak szczepimy się przeciwko grypie. W roku 2014 zainteresowanie w woj. śląskim było mniejsze niż w latach ubiegłych, odnotowano nieco niższy poziom zaszczepienia 2,19% (100872 osób) w stosunku do 2013 r. 2,43% (111711 osób).

- Ilość szczepień przeciwko grypie jest ciągle nie wystarczająca, a liczba zaszczepionych stanowi symboliczny procent ogółu ludności - mówi Beata Kempa.

Najwięcej osób zdecydowało się na szczepienie w 2009 roku, ponad 18 tys. osób w całym województwie.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

KS

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.