Sylwia Chutnik jednak będzie! Na nieco tajnym spotkaniu...

Czytaj dalej
Fot. Marcin Obara
Zdzisław Haczek

Sylwia Chutnik jednak będzie! Na nieco tajnym spotkaniu...

Zdzisław Haczek

Odwołała spotkanie w pisarką sulechowska biblioteka, więc autorkę „Kieszonkowego atlasu kobiet” zaprasza grupa miejscowych społeczników.

Sprawę odwołania spotkania z trzykrotnie nominowaną do Nagrody Literackiej Nike autorką „Cwaniar”, „W krainie czarów” opisaliśmy w sobotnim Magazynie „GL”. Do Sylwii Chutnik doszło, że nie chcą jej widzieć w Sulechowie, bo skończyła Gender Studies i jest feministką. I że jest kontrowersyjną postacią dla władz.

Na co burmistrz Ignacy Odważny odpowiedział, że ratusz spotkania nie blokował. A dyrektorka biblioteki Teresa Zawalna tłumaczyła się „wysokim kosztem” spotkania. Tymczasem... - Po tym, jak wiadomość o odwołaniu spotkania dotarła do mediów, rozdzwonił się mój telefon - mówi Paweł Wita, działacz partii Razem. - „Co się dzieje w tym Twoim Sulechowie? - pytało mnie mnóstwo znajomych z całej Polski.

P. Wita jeszcze tego samego dnia skontaktował się z Sylwią Chutnik i zaproponował, że spotkanie można zorganizować oddolnie. I tak się stanie - spotkanie odbędzie się w spółdzielni Miętowy Królik Art Studio prowadzonym przez sule¬chowską działaczkę, Małgorzatę Stachowiak-Schreyner, która mówi: - Tu nie chodzi nawet o żadną politykę, my tu przede wszystkim chcemy pokazać, że jak się chce coś zorganizować, to po prostu można.

Tych z sulechowian, którzy chcieliby się z Sylwią Chutnik zobaczyć, musimy uprzedzić: spotkanie będzie miało charakter zamknięty, wstęp - za okazaniem wejściówki. Dlaczego? - Sala jest mała, do tego obawiamy się, żeby rzecz nie zamieniła się w burdę, a nie stać nas na wynajęcie ochrony - wyjaśnia Paweł Wita.

Wojewódzka Biblioteka Norwida zaprasza na spotkania z Sylwią Chutnik w swojej siedzibie w Zielonej Górze 17 marca i 18 marca w bibliotece w Żaganiu.

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.