Szczaniec. Powstanie wielkie centrum kultury w małej wsi

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Szczaniec. Powstanie wielkie centrum kultury w małej wsi

Alicja Kucharska

Gminie przyznano aż 1,5 mln dofinansowania na przebudowę i wyposażenie Szczanieckiego Ośrodka Kultury. To już kolejny zwycięski projekt

W roku ubiegłym samorząd dostał ponad 650 tys. zł dofinansowania na bibliotekę z prawdziwego zdarzenia. W chwilę później - kolejny sukces - bo dofinansowano również projekt termomodernizacji SzOK oraz Gminnej Biblioteki Publicznej. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło ponad 970 tys. zł. Prace ruszą w najbliższych tygodniach. A w ostatnich dniach pojawiła się kolejna pozytywna informacja - gmina dostanie aż 1,5 mln na przebudowę i wyposażenie ośrodka kultury.

- To wniosek jeden z wielu, natomiast z pewnych względów to wniosek szczególny. Pomysł od samego początku był pomysłem kontrowersyjnym, gdzie pojawiały się głosy przeciwne, jednak w miarę poszerzania koncepcji przybywało zwolenników - przypomina wójt Krzysztof Neryng.

Ocenę formalną przeszło 31 wniosków, natomiast merytoryczną 28. Spośród nich pięć projektów wybrano do dofinansowania. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, Środowisko i Kultura.

Szczaniecki samorząd starał się o pieniądze na przebudowę i wyposażenie Szczanieckiego Ośrodka Kultury. Podczas gdy wartość całej inwestycji to ponad 1,7 mln zł, dofinansowanie ma wynieść ponad 1,5 mln zł! Wniosek został oceniony bardzo wysoko, bo na 69 możliwych punktów zdobył aż 64,5.

Dzięki dofinansowaniu marzenie o „Centrum Kultury w Szczańcu” staje się coraz bardziej realne.

W planach jest zagospodarowanie sali kinowej i konferencyjnej przy urzędzie, pomieszczeń Ośrodka Pomocy Społecznej czy też zaplecza sceny. - Projekt dotyczy nie tylko przebudowy sali kinowej, ale i wszystkich obiektów przyległych. Bo przecież praktycznie cały parter urzędu przekazaliśmy Szczanieckiemu Ośrodkowi Kultury - wyjaśnia Krzysztof Neryng. - To także teren wokół budynku gminy i przede wszystkim piętro ośrodka, bo dość duże pieniądze zamierzamy zainwestować w przebudowę piętra i utworzenie tam sal tematycznych.

Według wstępnych ustaleń sala konferencyjna w przyszłości zmieniłaby nazwę na klubową. A sala kinowa zmieniłaby się w funkcjonalną salę balową na 100 osób, gdzie pojawiłyby się profesjonalna reżyserka, garderoba i scena. Przy sali pojawi się zaplecze kuchenne. Całość nowoczesna i funkcjonalna. Przed wejściem do centrum kultury stanie ławeczka Emilii Sczanieckiej. W ramach projektu uda się także wyremontować pomieszczenia znajdujące się na piętrze SzOK-u, gdzie powstaną sale warsztatowe. Remont nie ominie klatki schodowej, toalet i pomieszczeń biurowych. Ponadto, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, możliwy będzie zakup demontowanego zadaszenia sceny znajdującej się w parku.

W najbliższym czasie rozpoczną się prace termomodernizacyjne, które obejmą budynek SzOK-u oraz mediateki. Prac nie może doczekać się Paweł Pytel, dyrektor SzOK. - Ten wniosek sprawia, że zaplecze kulturalne w gminie jest już kompletne - mówi. - Tu dokona się bardzo duża zmiana. Po pomyślnym przeprowadzeniu projektu osiągniemy zupełnie nowe możliwości. Zdecydowanie rozbudujemy swoje możliwości i to, co mamy do zaoferowania na dziś. Będzie możliwy rozwój na wielu płaszczyznach, w wielu pracowniach i na różnych poziomach. Chciałbym, aby wiedza, którą zdobędą tu dzieci, następnie młodzież, była także wartościowa na rynku pracy i pomogła im w dalszym życiu.

Po remoncie w SzOK-u pojawią się pracownie: plastyczno-informatyczna, muzyczna, graficzna, fotograficzna, taneczna - wszystkie wyposażone w niezbędny i profesjonalny sprzęt.

Kiedy zacznie powstawać szczanieckie centrum kultury? - Przed nami podpisanie umowy. Dopiero później możemy rozpoczynać procedury związane z wyłonieniem wykonawcy - zdradza wójt.

Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na ostatni kwartał przyszłego roku, natomiast - być może - prace uda się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.